Akné se může objevit v každém věku. Seznamte se s jednotlivými typy

Akné je nejrozšířenější kožní nemocí a objevuje se především v období dospívání. U mnoha lidí však z různých důvodů přetrvává v pozdějším věku, a ušetřena dokonce nejsou ani některá nemluvňata.

Samozřejmě se nejedná o jeden typ onemocnění – existují různé formy akné, které se označují podle různých kritérií. Zpravidla podle věku nemocného, příznaků nebo vnějších faktorů, jež tvorbu pupínků způsobují. V tomto článku najdete informace o kožních patologiích typických pro různé fáze života.

Novorozenecké akné

Novorozenecké akné neboli acne neonatorium postihuje přibližně každého pátého novorozence ve věku do tří měsíců života, a to až čtyřikrát více chlapců než děvčat. Většinou má podobu uzavřených komedonů (bílé hlavičky), ale může se projevit také otevřenými komedony (černé tečky), papulami a pustulami. Novorozenecká forma akné obvykle vymizí sama a nemusí se dermatologicky léčit. Prevencí před podrážděním jemné dětské pokožky je používání šetrných přípravků bez obsahu mýdla či jiných agresivních látek.

Dětské akné

V souvislosti s acne infantum či infantilis se hovoří o akné, které se objevuje u dětí ve věku od tří měsíců do jednoho roku. Stejně jako v případě novorozeneckého akné postihuje i tento typ častěji chlapce než dívky. Typickými symptomy jsou shluky několika komedonů nebo samostatné papuly či pustuly. Po tzv. batolecím akné již mohou na tváři ojediněle zůstat jizvičky.

Akné v období puberty

Pod pojmem acne vulgaris se skrývá „klasické“ akné. Tedy pupínky různé intenzity, které se objevují u naprosté většiny dospívajících (podle statistik až u 95 % lidí ve věku 15-18 let). Tvoří se na obličeji a v horní části těla. Na základě symptomů rozlišujeme lehké, středně těžké a těžké akné. Jizvičky zůstanou u cca 3-5 % těch, kteří prodělali těžkou formu.

Tip: Přečtěte si prověřené tipy, jak se zbavit akné v období puberty i v pozdějším věku.

Pozdní akné

Že se akné netýká pouze dospívajících, ale může se objevit i v pozdějším věku, dokazuje pozdní akné neboli acne tarda. Trápí v průměru každého třetího člověka ve věku nad 24. let, a může se jednat o pozůstatek pubertálního akné (tzn., že přetrvává) nebo se začít tvořit pleti, která byla doposud bezproblémová. Vyskytuje se zejména u ženské populace, a to z důvodů těhotenství, hormonálních změn během menstruace a stresem. Stejně jako v případě běžného akné může nabývat různých stupňů intenzity – od lehké až po těžké projevy.

Jak pečovat o pleť s akné?

Léčba akné není snadná, nicméně komplexní péče může projevy výrazně zmírnit až zcela potlačit.

Hlavními pilíři jsou každodenní čištění pleti (2× denně – ráno a večer), vyvážený jídelníček (čerstvé potraviny s obsahem důležitých vitamínů a dalších potřebných látek), pitný režim a používání kosmetických přípravků určených pro problematickou pokožku (neobsahují alkohol, parabeny a parfemace). K negativním faktorům, které mohou průběh onemocnění citelně zhoršit, patří také nadměrný stres. Lidé s aknózní pletí by proto měli najít způsob, jak stresovou zátěž snížit.

sponzorovane odkazy