Akné vás může postihnout v každém věku. Moderní metody pomohou s jeho léčbou

Nepříjemné projevy akné se bohužel vyskytují nejen v období puberty, ale řada lidí s nimi bojuje i v pozdějším věku. S tímto nepříjemným zdravotním i estetickým problémem lze naštěstí úspěšně bojovat.

Akné se může vyskytovat jak u žen, tak u mužů a je nepříjemné nejen po zdravotní stránce, ale u většiny také esteticky. V laserovém centru BCD Clinic Praha se během léčby akné zaměřují jak na léčbu zánětlivých projevů, tak na odstranění pigmentací a jizviček, které se mohou na pokožce následně vyskytnout.

Co způsobuje akné

Akné je zánětlivé onemocnění, které může být chronického charakteru. Projevuje se nadměrnou aktivitou mazových žláz, které se uzavřou a nahromaděný maz nemá kudy odtékat, vzniká komedon, to je vlastně ucpaný vlasový folikul. Komedony vznikají postupně množením kožní buněk (keratinocytů). U lidí se sklonem k akné je ale proces rozpouštění komedonů narušen, maz se pod nimi hromadí a za přítomnosti bakterií dochází k zanícení jednotlivých projevů. Hojení může být spojeno se vznikem jizviček nebo pigmentací.

Tvorbu akné ovlivňují genetické a hormonální faktory, sklon k nadměrné tvorbě rohových buněk a bakteriální osidlení.

Tvorbu akné může podpořit také životní styl – nedostatek spánku, kouření, stres, někdy strava (kořeněná jídla, káva, alkohol).  Mezi nejpostiženější místa patří obličej, krk, záda, ramena a hrudník.

Léčba akné snižuje nebo odstraňuje nepříjemné projevy

Proto, aby se projevy akné odstranily a v budoucnu se zmírnily nebo úplně odstranil vznik dalších, je možné podstoupit léčbu zaměřenou cíleně na toto onemocnění.

Léčba akné má za cíl:

  • Uvolnit odtékání nahromaděného kožního mazu,
  • snížit tvorbu zrohovatělých buněk bránících vylučování mazu,
  • snížit nebo odstranit bakterie vyskytující se na povrchu pokožky,
  • zamezit zánětlivým projevům.

Aby byla léčba akné opravdu účinná, je vhodné provést ošetření kombinací několika metod:

  • laserové ošetření akné pomocí vysokovýkonného Nd YAG laseru, který proniká až ke žlázkám, kde zastavuje tvorbu akné,
  • chemický peeling napomáhající odstranit ucpané póry a nadměrný maz,
  • IPL světlo likvidující bakterie díky hlubokému prohřátí,
  • laserová gelová maska a biostimulační laser Maestro pročišťující a regenerující pleť,
  • frakční CO2 laser, mikrojehličková radiofrekvence nebo výplň kyselinou hyaluronovou odstraňující jizvičky.

Více o těchto a dalších metodách si můžete přečíst zde.

Součástí léčby by mělo být nastartování správné životosprávy, případně zapojení vhodných potravinových doplňků. U těžších forem se léčba akné může podpořit také hormonální nebo antibiotickou léčbou.

S akné se dá účinně bojovat i ve vyšším věku

Ve vyšším věku se s přetrvávajícími projevy akné setkávají zejména ženy (75-80 %). Na vině jsou pohlavní hormony, které se u žen nestabilizují natolik, jako je tomu u mužů. Hormony ovlivňují receptory mazových žláz, a ty produkují více mazu. Tvorbu akné ovlivňují i procesy, jako je menstruace, menopauza nebo stres. Při kombinované léčbě akné je možné projevy zmírnit, někdy zcela odstranit. Vaše pleť může být opět zdravá a krásná.

Pokud trpíte výskytem akné, vyhněte se vymačkávání pupínků, které může vést ke vzniku zánětů a pozdější pigmentace nebo tvorbě jizviček. Rovněž nepoužívejte přípravky na pleť s příliš vysokým obsahem alkoholu, pokud vaše pleť není výrazně mastná. Také slunění může pleti trpící akné uškodit. Zásadní je pleť dokonale vyčistit ráno a zvláště večer.

sponzorovane odkazy