Hormonální léčba akné

Většina případů akné se dá vyléčit pravidelnou hygienou, použitím vhodných přípravků nebo léků a pokud je to potřeba, pak použitím nějakého přístroje – což je většinou účinnější a rychlejší. Nicméně existují i případy, které všem těmto zmíněným metodám spolehlivě odolávají a za nic na světě nechtějí pacientovi dát pokoj. Nicméně ani v těchto případech není třeba propadat panice, protože řešení tu stále je. Je totiž možné vyzkoušet vhodnou hormonální terapii. Co to vlastně je a jak to probíhá? A co taková léčba obnáší?

Trochu zjednodušeně lze konstatovat, že většina dnešní hormonální léčby akné že člověk postižený akné užívá některé typy hormonální antikoncepce, která se prodává na našem trhu. Minulá léta a mnoho případů totiž potvrdily, že právě hormonální antikoncepce s sebou nese jeden zvláštní vedlejší účinek. Zlepšuje totiž celkový stav pleti a velmi pozitivně i situace s akné.

Jako nejlepší druhy se pro tento problém hodí pak ty druhy hormonální antikoncepce, které působí proti funkčnosti mužských pohlavních hormonů.

Je potřeba ještě zmínit, že ačkoli šance na úspěch proti kožnímu onemocnění je v tomto případě značná, rozhodně to neznamená, že se vaše situace vyřeší za dva dny. Pokud se pro tento typ léčby rozhodnete, pak vězte, že viditelné výsledky se projeví klidně až v rozmezí dvou až tří měsíců od momentu, kdy tento způsob léčby zahájíte.

Pokud chcete vědět o této terapii víc a zaujala vás tato možnost, zeptejte se svého doktora na antikoncepci s tzv. antiandrogenním efektem. Kromě jiných funkcí způsobuje totiž také to, že ustálí hladinu produkce kožního mazu v mazových žlázkách v kůži – což je hlavní zdroj problémů s akné. Proto uvádíme všechny preparáty, které obsahují ve svém složení progestin dienogest.

Hormonální terapie proti akné se ovšem dnes nevymezuje automaticky jako samostatná skupina a je samozřejmě pouze na předpis. Nejedná se o sice o příliš rozšířený druh preparátu, ale chceme se zmínit také o tzv. kortikosteroidech, případně o spironolaktonech. I ty mají na výskyt akné svůj vliv.

Pokud mají léky ve složení kortikosteroidy, obvykle se užívají orálně. Pokud jde o akné samotné, jejich léčebným základem je redukce produkce mužských pohlavních hormonů v organismu jako celku. Navíc k tomu dochází v přirozeném prostředí, kde hormony samotné vznikají. Kortikosteroidy ovlivňují produkci mužských pohlavních hormonů totiž právě v nadledvinkách.

Dále jsme se zmínili o spironolaktonech, které ale fungují na trochu jiné bázi. Zatímco kortikosteroidy jen redukují hormony, spironolaktonechy už pracují i se samotným mechanismem vzniku akné. Konkrétně tak, že přímo blokují receptory mužských pohlavních hormonů. Tím také klesne schopnost mazových žlázek přítomných v kůži tvořit maz. Hormony sice existují, ale nikdo o nich neví.

Spironolaktony také způsobují to, že se hladina hormonů sníží nejen v nadledvinkách, ale i ve vaječnících. Opět je výsledkem snížení produkce toho, co způsobuje na povrchu právě zárodky akné.

V praxi jsou spironolaktony obvykle předepisovány doktory společně s hormonální antikoncepcí. Spironolaktony mohou mít totiž vedlejší účinky jako nepravidelnost menstruace či větší citlivost prsou, což ale zase eliminuje hormonální antikoncepce.

sponzorovane odkazy