Jak odstranit akné

Někdy by se dalo až říci, že léčba akné je stará jako lidstvo samotné. První pokusy se dají sice vystopovat jen velmi obtížně, na druhou stranu dnešek nabízí situaci zcela opačnou. Na trhu jsou dnes obrovské spousty všemožných přípravků na léčení i těžších případů této kožní nemoci a internet je plný nejrůznějších návodů. Nicméně vždycky závisí na konkrétním typu akné, stejně tak i druhu pleti a dalších faktorech. Po gelech a pleťových vodách si samozřejmě můžete zvolit i laserové zákroky, chemický peeling, hormonální antikoncepci nebo různé speciální přístroje. Ještě nedávno s tím vším museli navíc souhlasit specialisté v oblasti dermatologie.

Všechny techniky proti akné můžeme v zásadě rozdělit na dvě kategorie. Za prvé jde o léčbu akné na konkrétním místě, za druhé o léčbu celkovou.

Jednu možnost první kategorie zastupuje podávání léků, tzv. kamedolytik. Jejich účinek spočívá v uvolňování komedonů již dříve vzniklých. Komedolytika přitom výrazně snižují také nebezpečí tvorby komedonů nových.

Dalším způsobem je užívání retionidů. Tento termín označuje léky porušující vazby mezi kožními tkáněmi, které jsou nahromaděny v mazových žlázách.

Díky tomu, že tato metoda umí účinně zabránit hromadění dalších odumřelých kožních buněk, jde o dobrý postup v případech, kdy chcete zabránit obyčejnému akné, aby přešlo do zánětu. Retinoidy samy sice zlikvidovat bakterie neumějí, ale umí také redukovat tvorbu kožního mazu.

Pokud chcete zlikvidovat přímo bakterie v mazových žlázkách, jde to pomocí antibiotik. Ta ale nejsou obecně tak vhodná jako dlouhodobá terapie, která hlavně zamezuje tvorbě zánětů – ty provázejí závažnější formy akné.

Tvorbě akné umí pomocí celkové léčby zabránit léky, které jsou předepisovány odborníky u těch nejtěžších druhů. Patří sem například hormonální preparáty nebo celkové retinoidy.

V případě hormonální terapie jde většinou o hormonální antikoncepci – ze zřejmých důvodů pouze u žen. Její součástí jsou látky, které omezují v těle mužské hormony. A ty většinou odpovídají za samotný vznik akné.

Prostředky patřící mezi celkové retinoidy se v delším horizontu ukazují jako vůbec nejúčinnější prostředky i v boji se závažnými druhy akné. Působí totiž ve všech vrstvách a zamezují samotnému vzniku akné. V první řadě jsou protizánětlivé, pak redukují samotnou tvorbu kožního mazu a také pomáhají uvolnit odumřelé buňky v mazových žlázkách.

Máme samozřejmě plnou svobodu jak ve výběru nejlepšího přípravku, tak i tehdy, když se rozhodneme pro cestu bez léčiv.

Dobrou cestou může být také užívání správné kosmetiky a pravidelné čištění naší pleti. Můžeme ale samozřejmě podstoupit i terapii laserem. Pokud preferujete domácí léčbu, asi používáte i různé ruční přístroje na odstranění akné. Jiní dávají zase přednost ordinaci doktora a asistenci speciality, například pomocí chemického peelingu.

To se děje pomocí nanesení slabé kyseliny na postižená místa. Tato substance nastartuje přirozenou regeneraci naší kůže.

Pokud si nejste zcela jisti konkrétní metodou, která by se hodila právě pro vás, prolistujte si důkladně náš magazín.

sponzorovane odkazy