Má sluníčko vliv na akné?

Mezi lidmi je hojně rozšířen názor, že i dnes je slunce jedinou cestou, jak docílit zdravé kůže. Mnoho z nich tak už během jara netrpělivě očekává a vyhlíží sluneční paprsky a plánují letní opalování v naději, že se díky tomu už navždy zbaví všech problémů s akné. Pokud bylo právě vysloveno vaše dlouhodobé přání a máte také tyto spády, asi vás následující řádky trochu zklamou. O velmi pozitivním vlivu slunce na akné se hovoří už celé roky, ale věc je přece jen trochu komplikovanější. Ačkoli to tak na první pohled nemusí vypadat, poměr těchto dvou záležitostí je o něco složitější. Sluneční paprsky dovedou sice v mnoha ohledech našemu tělu výrazně prospět, na druhé straně mohou být také velmi nebezpečné.

Opalování jako obecný přístup k léčbě akné se traduje už skutečně velmi dlouho. Ale jak to u těch jednoduchých a rozšířených názorů bývá, věc má také stinnou stránku. Vědecké studie poslední doby totiž prokazují, že spojitost slunečního záření a kladného efektu na akné bohužel není ani zdaleka tak jednoznačná, jak se vědecká obec ještě nedávno domnívala.

Dobré vyhlídky má nicméně směr výzkumu popisující, jakou možnou spojitost lze nalézt mezi akné a nedostatkem vitaminu D v lidském těle. Třeba i vy víte, že právě pro vitamin D se hojně používá slangový název „vitamin slunečních paprsků“. Obecně platí, že vitamin D si lidské tělo umí vyrobit svépomocí, pokud je dostatečně dlouho vystaveno právě slunečnímu záření. Samozřejmě ho tělu lze dodat také vhodnou stranou, ale nejlepším zdrojem jsou přesto stále sluneční paprsky. Pouze tak zajistíme tělu vitamin D ve stále dostatečném množství.

A teď to podstatné: někteří vědci se shodují na tom, že za konkrétní typy a formy akné může právě nedostatek vitaminu D v lidském těle. Takže je dobré se zeptat sám sebe, zda to nemůže být i příčina vašeho problému. Jestli ano, pak může delší a pravidelný pobyt na slunci vaše problémy vyřešit. Pokud vám vitamin D skutečně chybí a akné se současně nemůžete zbavit, nic nemůžete zkazit návštěvou svého doktora.

Nicméně by bylo předčasné domnívat se, že jen sluníčko a jeho paprsky, případně ona dostatečná hladina vitaminu D všechno okamžitě spraví. Ve stejném momentě totiž platí, že ultrafialové záření, které je součástí slunečního světla, naší kůži vůbec neprospívá. Má totiž tu schopnost, že tvoří skupiny volných radikálů, které způsobují nejen stárnutí kůže, ale hlavně vedou k rozvoji její rakoviny. V reálu to samozřejmě znamená, že pokud se rozhodnete vyléčit svoje akné pomocí pravidelného opalování, v lepším případě vaše kůže rapidně zestárne. Pozor – v tom lepším případě.

Klasický argumentem pro léčbu akné pomocí slunce, jsou výsledky patrné na první pohled. Jako příklad se dá počítat zlepšení vnějšího stavu akné na zádech už po několika hodinách vystavení slunečnímu světlu. Na tomto místě vám musíme zklamat, protože se velmi často jedná svým způsobe o optický klam. V opálené kůži se akné jednoduše ztratí a je méně vidět, nicméně nezmizelo. Opalování je tak spíše dočasným zamaskováním viditelného problému, než reálným řešením skutečnosti.

Také platí, že efektivní léčení akné jako celku není pro mnohé z nás reálné bez pravidelného a důkladného čištění pleti.

sponzorovane odkazy