Příznaky akné

S klidný svědomím si dovolujeme prohlásit, že nějakou formou akné trpěl ve svém životě opravdu každý z nás. Červené nebo bílé pupínky, které nevypadají vůbec hezky, jsou postrachem mnoha po sobě jdoucích generací. Ačkoli o akné toho často nevíme zrovna příliš, chceme se ho v první řadě zbavit. Pokud tedy marně hledáte ten nejlepší způsob, jak nepříjemné tečky a pupínky odstranit ze své kůže, nebude možná od věci poznat je i jinak, než jen pohledem do zrcadla. O několika podstatných vlastnostech a projevech akné se dovíte na následujících řádcích.

V první řadě je potřeba zmínit, že během jeho vzniku nezachytíte jeho projevy pouhýma očima. Pokud tedy jednoho rána narazíte na své kůži právě na akné, znamená to jen vnější projev něčeho, co už ve vašem těle probíhá delší dobu. Tohle je jenom manifestace v plném rozsahu.

Je přitom zcela logické, že změny předcházející pupínkům samotným nevidíme – probíhají pod povrchem našeho těla.

Tam také objevíme mazové žlázky, které se ucpávají díky dvěma vlivům. Za prvé díky větší produkci mazu samotného, zadruhé tím, že větší množství odumřelých šupinek vytváří zátku, přes kterou se maz nemůže dostat. Kvůli tomu pak vznikají malé komedony, které tvoří předvoj všech dalších projevů akné.

Jak v těchto žlázkách přibývá obsahu, který nemůže ven, objevuje se klasické bílé hlavičky, tedy nejviditelnější projev akné. Tyto malinké útvary vystupují jako reliéf nad povrch samotné kůže a jde o zatím nerozšířený vývod mazové žlázky.

Pokud není i nadále uvolněno místo, aby maz mohl odejít (a spolu s ním také zrohovatělá stará kůže), vývod se dále rozšiřuje, rudne a o to víc bolí i při minimálním doteku. V oblasti pak vyraší také další černé hlavičky, označované jako tzv. otevřené komedony. Mají tmavou barvu, ale nejde o nečistoty (jak by se zdálo na první pohled), ale o normální oxidaci kožního pigmentu, tedy melaninu.

Ovšem všechno dosud popsané je jen první stupeň potíží s akné. A nutno podotknout, že jde jen o mírné verze. Kromě sice nevzhledných, ale v zásadě nijak náročných bílých hlaviček, totiž může dojít i k velmi zánětlivým formám akné – a často k nim také dochází. Pokud jde o jejich viditelné známky, jsou rozhodně mnohem nepříjemnější.

Máme tu na mysli již naprosto konkrétní pupínky, vřídky, neštovičky nebo zanícené uzly. Ty dávají na vědomí, že akné postoupilo do dalšího stádia nemoci. Obvykle je největší komplikací skutečnost, že pokud někdo trpí právě zánětlivým typem akné, zůstanou i po odstranění na místech zánětů malé jizvy.

Ty jsou současně také projevem toho, že zánět narušil nejdříve mazové žlázky v oblasti stěn a pak se rozšířil i za ní. Vše končí zničením samotné žlázky, kde tato jizvička vznikla.

Výsledná podoba samotné jizvičky pak závisí na konkrétní regenerační schopnosti kůže. Při tenké kůži zůstane jizva pod úrovní okolní kůže, pokud bylo více vaziva, bude spíše nad povrchem kůže.

sponzorovane odkazy