Starost nejen v pubertě – nepříjemné akné

Latinsky acne vulgaris je chronické kožní onemocnění, které během života postihne prakticky každého člověka. Nejčastěji se vyskytuje o mladistvých a to během pubertálního vývoje. Ovšem není nic zvláštního, když tímto neduhem pokožky trpí i dospělí. Většina problémy s akné ovšem mizí někdy kolem 23. roku života, nicméně některé příznaky mohou přetrvat i do vyššího věku.

Nejčastějšími oblastmi výskytu choroby jsou ramena, obličej, hruď a záda – tedy oblasti s nejvyšší koncentrací mazových žláz. Nejčastěji se vyskytuje ve třech různých formách:

Akné komedonové – bílé a černé tečky na kůži, tzv. komedomy

Akne papulo – pustolozní – skupinky červených pupínků

Akne konglobované – hnisající a bolestivé kožní uzly a abscesy

Kromě puberty se akné může objevit také u žen během menstruace nebo těhotenství, protože tehdy kolísá hladina hormonů v těle. Také může u člověka vzniknout až v dospělosti. Více se to děje u žen a to kolem 30. roku života. Léčit tento problém v pozdějším věku bývá složitější, protože jeho příčina je v hlubších vrstvách kůže.

Příznaky akné

Příznakem akné jsou černé a bílé tečky, pupínky, skvrny a rudé abscesy, které se vyskytují na kůži. Pokud jde o vážnější formy tohoto onemocnění, vyskytují se také poměrně nevzhledné jizvy. Ty nebývá jednoduše odstranit a obvykle se používá laser, případně chemický peeling pod lékařským dohledem.

Příčiny akné

Akné má za následek ucpání a pak zanícení mazových žláz v kůži. Tyto tzv. póry se obvykle ucpou během puberty, kdy je v těle mnohem větší koncentrace mužských hormonů. Ta nastává během puberty ženské i mužské. Roste také hladina kvasinek a bakterií, které přispívají k zánětlivosti oblastí. Na zacpaném vývodu ze žlázy pak vznikne tzv. komedo, tedy rohovinová zátka, které nedovoluje odchod mazu z kůže. A právě s pomocí přítomných bakterií a kvasinek pak vzniká navíc zánět. Ten může poškodit i celou mazovou žlázu a pak nechat na místě nežádoucí jizvu.

Příčinou akné je mnoho faktorů. Může být dědičné, může ho mít na svědomí mizerný životní styl, delší období stresu, životní prostředí, aktivita hormonů či dráždivost kůže. Také může být způsobeno užíváním anabolických steroidů, barbiturátů či dalších látek.

Jak na prevenci?

Akné lze celkem slušně předcházet správnou životosprávou. Hlavně strava má na jeho vznik silný vliv, respektive má vliv na stav kůže. Akné může být vyvoláno či zhoršeno:

  • Kofeinem
  • Alkoholem
  • Sladkostmi
  • Kořeněnými jídly
  • Červeným masem a uzeninami
  • Bílým pečivem
  • kouřením

Naopak velmi pozitivně účinkuje zelenina, ovoce, kefír nebo acidofilní mléko a hlavně pitný režim. Velmi přispívá také důkladné očištění pleti před spaním, hlavně ženy by měly dbát na pečlivé odlíčení pokožky a také její hydrataci.

Léčení

Akné se dá léčit doma pomocí různých přípravků. Ale je třeba mít na paměti, že první dopady se projeví až během několika týdnů. Terapie leží hlavně v prevenci rozšíření jednoho postižení na další části těla. Používáním přípravků, pravidelnou a důkladnou hygienou a taky životosprávou se dá toto onemocnění kůže ve většině případů účinně odstranit.

Pokud jsou problémy složitější, vleklé nebo nezabírají obvyklé postupy, je dobré poradit se s odborníkem, v tomto případě dermatologem. Někdy může předepsat antibiotika, která likvidují bakterie a kvasinky, které mají na svědomí záněty. Také antikoncepce, která přispívá k dobrému stavu pleti, má na akné příznivý vliv – mimo jiné potlačuje vznik kožního mazu.

Komplikace

Kromě fyzických projevů to mohou být také dopady na psychiku – problémy se sebevědomím, deprese, samotářství díky posměchu kolektivu a podobně.

sponzorovane odkazy