Borelioza

Žijeme v době, kdy se jen málokterá výprava do lesa obejde bez alespoň částečných obav z krvelačného útoku klíštěte. Zejména období od  začátku dubna do konce května, spolu se zářím a říjnem představují měsíce, kdy je riziko nákazou některou z jimi přenášených chorob nejvyšší. Zatímco ještě donedávna klíšťata operovala pouze na územích s nižší nadmořskou výškou, dnes se s nimi setkáváme již i ve většině horských oblastí ČR. Přestože jsou klíšťata přinejmenším v několika posledních letech intenzivním předmětem osvětových kampaní, stále kolem nich a nemocí, které mohou přenášet, víří mnoho nejasností. A právě proto si teď zkusíme říci to nejdůležitější o borelioze. Chorobě, která je v jejich případě – spolu s encefalitidou – největším rizikem pro lidské zdraví.

V první řadě musíme říci, že u každého z tohoto onemocnění ohrožení přichází z jiné strany –   proti encefalitidě se totiž můžeme nechat naočkovat, na druhou stranu ji ale nelze pořádně léčit.  Boreliozu oproti tomu dnes lékaři dovedou bez větších problémů vyléčit, zároveň proti ní ale neexistují účinná očkování.

Celá věc je však ještě komplikovanější. Pokud se totiž klíštěti přenášejícímu boreliozu podaří  vás nakazit, nemusíte, a ve většině případů tomu také tak bývá – vůbec poznat, že je něco v nepořádku. Prvními příznaky totiž bývají především vyšší teploty, zvýšený pocit únavy nebo nutkání na zvracení.

Jinými slovy jde tedy o příznaky, které dnes samy o sobě rozruší jen málokoho – přesně takto totiž zpravidla začínají nemoci, jimž dnes věnujeme tu nejmenší pozornost. Jinými slovy, v tomto stádiu v drtivé většině případů nepoznáme, jestli se o nás a naše tělo pokouší chřipka nebo některá z viróz, případně prachobyčejný úpal.

Vše se však obvykle vyjasní zhruba až po uplynutí měsíce, kdy se na našem těle znenadání objeví sytě rudý flek o průměru alespoň dvou centimetrů, který vyznačuje místo, kde vás infikované klíště kouslo.

Teprve tehdy také mohou lékaři boreliozu diagnostikovat. A to na základě rozboru krve, v níž se zhruba po uplynutí třiceti dnů od nákazy objeví protilátky, jimiž se naše tělo s boreliozou snaží bojovat vlastními silami. Přesto však můžeme poměrně často narazit na zkušené lékaře, kteří jsou schopni infikaci boreliozou odhalit i dříve, kdy onemocnění také „stihnout“ vyléčit nasazením antibiotik.

Pokud však toto nebude váš případ, můžete očekávat nepříjemné příznaky zejména v podobě postižení nervové soustavy, kdy na sobě nemocný pozoruje například nečekané zhoršení zraku, někdy také jakýsi tik, ale i o něco prozaičtější obtíže, jakými jsou například pocity pálení kůže nebo nejrůznější bolesti svalů. Zde však dodejme, že k této situaci dochází relativně méně často, obvykle se spíše podaří nemoc zpacifikovat během počátečních stádií za pomoci antibiotik, jako je například doxycyklin. Připomeňme zde ještě, že pokud jste onemocněli boreliozou, nesmíte v období následujících dvou let darovat krev.

Přestože se většinou nemocným podaří vyhnout nejhoršímu, tedy výše popsaným příznakům rozvinutých forem boreliozy, určitě se nedoporučuje riziko nákazy podceňovat. Pokud proto s oblibou navštěvujete české lesy, případně se zdržujete na místech pokrytých vysokou travou, měli byste si osvojit alespoň základy prevence proti tomuto onemocnění. Důležité je zde především to, že nejde o žádné dramatické postupy, které by vás ve volné přírodě měli jakkoliv omezovat.

Doporučuje se tak nosit v oblastech předpokládaného výskytu klíšťat dlouhé kalhoty, a dlouhé rukávy (osvědčuje se také dávat přednost světlejším barvám, na nichž klíšťata snáze vyniknou). Samozřejmostí by také mělo být používání některého z účinných repelentů. Bezprostředně po návratu z přírody je také nezbytné zkontrolovat, zda se na vašem těle klíšťata nepřisála – čím déle totiž klíště „nosíte“, tím je riziko nákazy boreliozou vyšší. Klíšťata také do vaší domácnosti mohou přinášet i domácí zvířata – vždy se proto vyplatí zkontrolovat i je.

sponzorovane odkazy