Brnění rukou při těhotenství

Už letmý pohled na většinu diskusních vláken magazínů věnovaných zdraví a zdravému životnímu stylu naznačuje, že jednou z nejčastějších skupin, s níž se v současnosti váže problém brnění rukou jsou nastávající maminky. Zvlášť významně se přitom týká zejména těch žen, které se právě nachází již v pokročilejším stádiu těhotenství. A samozřejmě také každé, jejíž ruce jsou vystaveny nadměrné zátěži. Ať už v důsledku vášně pro ruční práce, hry na hudební nástroj či intenzivní práce na počítači. Ve větší míře je toto riziko zřetelné také u maminek trpících nadváhou.

Ačkoliv se s brněním rukou v těhotenství určitě nemusí setkat každá žena, přesto je možné říci, že do určité míry jde o běžný a ničím neobvyklý jev. A to především z toho důvodu, že v tomto období následkem všeprostupujících změn přirozeně dochází jak k částečnému zduření, tak i otokům většiny tkání našeho organismu.

Žádnou výjimkou zde tedy nejsou ani ruce, především pak v místech kolem zápěstí. Tato oblast přitom představuje jedno z klíčových míst – právě zde totiž můžeme najít množství významných nervů, jejichž správné fungování je nezbytným předpokladem plynulého pohybu rukou. Pokud se  proto v těchto místech objeví zduřeniny či otoky, existuje pravděpodobnost, že postižené tkáně začnou tlačit na přítomné nervy. Obvyklé výsledky tohoto procesu si samozřejmě můžeme představit  poměrně snadno: přichází nepříjemné pocity bolesti a spolu s nimi také intenzivního tlaku, brnění či pálení.

V naprosté většině případů se však tyto potíže nemusí omezovat jen na oblast našich dlaní či samotných prstů, ale stejně tak se mohou dále stupňovat a během toho také postupovat směrem dále. Typicky pak dokonce nejen k lokti, ale klidně až do oblasti ramene.

Intenzita těchto nepříjemných příznaků se pochopitelně proměňuje, ani proto možné přesně popsat, nakolik vás budou bolesti v tom kterém případě omezovat ve výkonu vašich každodenních aktivit. Obecně nicméně lze říci, že žádnou výjimkou nejsou ani situace, kdy je večerní bolest natolik urputná, že postižené osobě například delší dobu brání usnout.

Určitou útěchou zde však může být skutečnost, že v naprosté většině případů se po skončení těhotenství celá situace postupně vrátí k normálnímu stavu. A to obvykle v horizontu dvou tří týdnů  po porodu.

I přesto však u některých těhotných žen může dojít k tomu, že jejich bolesti a k nim přidružené problémy začnou být jen obtížně snesitelné, a s nimi spojené obavy je přivedou k úvahám o návštěvě lékaře. Na druhou stranu je ale zároveň potom třeba počítat s tím, že období těhotenství  je natolik závažnou epizodou v životě ženy, že ošetřující lékař tento problém nemusí vždy považovat za to nejpodstatnější. Proto v praxi bývá větší pozornost obvykle věnována spíše jen opravdu vážným situacím a případům.  Co se pak týče nejrozšířenějších opatření, která lékař za těchto situací navrhuje, určitě je dobré být připravena na to, že lékař striktně doporučí naprostý klid, čemuž pak po nezbytnou dobu musíme přizpůsobit i dosavadní chod domácnosti. V odůvodněných  případech se potom lékaři uchylují rovněž i k některým z dostupných variant fixace postiženého místa, dále nemohlo docházet k jeho nadměrné zátěži.

sponzorovane odkazy