Jak předcházet hemeroidům

První krok v rámci možností účinné prevence hemoroidů spočívá v úpravě celkového životního stylu. Pokud proto vykonáváme převážně sedavé zaměstnání, je určitě dobré nezapomínat na jeho kompenzaci dostatkem pohybu ve volném čase. Měli bychom si proto najít nějaké sportovní vyžití,  které však zároveň nebude zatěžovat tělesné partie, jichž se popsané problémy dotýkají. Ideální je tak například začít pravidelně plavat. Naopak například určitě nebude vhodné začít se intenzivně věnovat silniční cyklistice či motokrosu. Vždy pamatujme na to, že nejde primárně o podávání vyčerpávajících sportovních výkonů. Spíše je podstatně se pohybu věnovat bez nadbytečné námahy, ale o to pravidelněji.

Ještě důležitější roli potom sehrává (ne)vhodné stravování. Úprava jídelníčku v souladu s radami lékaře je tak klíčovou součástí jakéhokoliv preventivního úsilí. Na místo pikantních pochutin, chipsů nebo chilli papriček bychom proto v každém případě měli dosadit potraviny přispívající ke skutečně přirozenému průběhu trávení. Proto především nejlépe syrovou zeleninu a ovoce, jejím vařením v tomto případě našemu tělu příliš nepomůžeme, a určitě také celozrné výrobky – vláknina je jednou z nejdůležitějších složek jídelníčku přiměřenému předcházení možnému rozvoje hemoroidů. Naopak bychom se kromě zmíněných dráždivých a kořeněných jídel měli vyvarovat také nadměrné  konzumaci cukru. Zapomeňte proto na čokoládové tyčinky, máslové sušenky, ale také i na kávu, kterou jste zvyklí k nim popíjet.

Dodržování vhodného pitného režimu je totiž také velice důležité. Je proto důležité hodně pít, přinejmenším dva, lépe však tři litry tekutin denně. Ideálně čaje nebo nesycené minerální vody. Sladké sodovky či bublinky obecně zde v žádném případě nepředstavují tu nejlepší volbu.

Zlepšení trávení dané dostatkem pohybu, vhodným stravováním a pitným režimem si však, aby alespoň částečně minimalizovalo riziko nežádoucího rozšíření hemoroidů, žádá i zlepšení naší ekonomie vyměšování. Z hlediska této hrozby je proto nezbytné, aby stolice nepřicházela jak  v příliš tvrdé formě, tak ani jako kašovitého vzhledu.

Objeví-li se pak zácpy, vždy bychom se měli snažit pokud možno vyhýbat jakýmkoliv preparátům s projímavým účinkem, a to nezávisle na tom, jak blízko fungování přírody se zdají být. Jakékoliv nepřirozené zásahy do fungování trávící soustavy totiž v konečném důsledku k jejímu poškození, které se samozřejmě projevuje i v oblasti střev. Nejlépe proto uděláme,  pokud se v případě potíží problém pokusíme problém vyřešit úpravou  stravovacích návyků.

Ještě zde připomeňme, že během vlastní návštěvy toalety není radno příliš pospíchat – kombinací přílišné snahy a minima věnovaného času totiž jen napomáháme vzniku tohoto onemocnění.

Zřejmě jen málokoho překvapí, že podstatnou součástí prevence hemoroidů je rovněž důkladná péče v oblasti intimní hygieny. Jen s novinami zde skutečně nevystačíme. Abychom se úspěšně vyhnuli hrozícímu podráždění a případné infekci, je lépe používat jemnější toaletní papír. Po každé dokonané defekaci je navíc vhodné přistoupit k k očistě vlažnou sprchou, a opětovnému použití jemného toaletního papíru či ručníku.

Na samotný závěr pak dodejme, že pokud chcete pro své zdraví v této věci udělat skutečné maximum, můžeme vám také doporučit speciální cvičení, jež spočívá v pravidelném tréninku řitního stahovače, kterému se můžete věnovat prakticky kdekoliv. Postačí jen jednou denně svaly stáhnout a opět povolit, a to v intervalu dvou či tří vteřin, vždy ve dvaceti až třiceti opakováních.

sponzorovane odkazy