Afty

Snad každý za svůj život trpěl na afty. Není to sice nic život ohrožující, ale také ne moc příjemné. Bolest v ústech omezující chuť na jídlo, a pokud už nějaká ta chuť je, stejně kousání a vůbec přijímání potravy ústy je tak bolestivý, že si raději nechá „zajít chuť“.

Afty – co to je?

Co jsou to vlastně afty a proč se tvoří, až tak moc nevíme, ale když se objeví, nejásáme. Jedná se o bílé skvrnky na sliznici, kolem kterých je červený flek. Podle velikosti je dělíme na malé, které se samořezní do dvou týdnů, dále velké afty, doprovázející někdy i zvýšenou teplotou, hojí se asi měsíc a půl a někdy jsou po nich jizvy. No a poslední skupinou jsou afty herpetiformní, které jsou opravdu veliké, nebo spíše se jednotlivé afty shlukují v jeden celek.

Proč vznikají afty?

Vznik aft je různý. Jednu roli hraje genetická predispozice, další je pak mechanické poškození sliznice a následné zanícení, například při čištění zubů, častém kousání se do sliznice apod. Nejčastěji však afty vzniknou z nedostatku důležitých látek v organismu, jako je železo, zinek, vitamín B a také kyseliny listové. Říká se také, že vznikají nedostatečnou hygienou v dutině ústní, což je i není pravda. Spíše je k tomu ještě jiný podnět, jako otevřená rána na sliznici v ústech a následné zanícení. Právě nedostatečnou hygienou.

Jak se aft zbavit?

Rozhodně to chce klidnou léčbu a zvolit nedráždivá, nekořeněná jídla. I když jste milovníky pikantních pokrmů, rozhodně se ostrých jídel vyvarujte. Sami pak zjistíte proč. Passé by měl být i česnek, cibule, citron, i jiné kyselé potraviny, no a také horké nápoje a vůbec horké pokrmy, jako třeba polévky. Naopak si do jídelníčku zařaďte rýžovou, krupicovou a také ovesnou kaši. Skvělý je i řidší puding, ale pozor na horký. Dobrá je i bramborová kaše a úplně nejlepší jsou takové konzistence jídla, které se dají přijímat i brčkem.

Léčba aft

Na afty jsou nejúčinnější takové zbraně, které míří přímo, jako tea tree oil, na potírání, či tinktura ze šalvěje, případně extrakt z jadérek grapefruitu. Jedná se o antiseptika, která bojují proti plísním, virům i bakteriím a jsou to silné antioxidanty, posilující imunitu. Důležité je i doplňovat zinek, jak v potravě, tak zvýšit příjem z doplňků stravy. Díky zinku se zlepší i pleť, pokožka, ale dokonce vlasy, anebo nehty.

Potraviny, které obsahují anti-aftové složky

Přírodní cestou lze zabránit tvorbě a rozvoji aft tak, že upravíme jídelníček a zahrneme do něj potraviny, které obsahují látky, bojující proti vzniku aft, případně pro jejich zmírnění. Jsou to otruby, droždí, játra, pohanka, rýže, chřest, mléko, tvaroh, brambory, vejce, také banány, meruňky, švestky, hroznové víno, oříšky, mrkev, špenát, luštěniny, mléko, celozrnné pečivo, mořské ryby a plody moře aj.

sponzorovane odkazy