Celulitida a jak na ni

Na úvod našeho článku je určitě třeba zmínit to, že tento problém je doslova černou můrou většiny žen, které si potrpí na svůj vzhled. Pokud o sobe dbá, respektuje trendy zdravého životního stylu i správné kosmetiky, neznamená to, že se nemůže objevit. Naštěstí ne vždy se objeví, jelikož výsledky ukazují, že je 20 procent žen, kteří se s ní nikdy nesetkají.

Samozřejmě to, že se objeví, mohou některé ženy přímo přitahovat. Neznamená to ale, že se neobjeví i u ostatních. I pokud je žena abstinentka a nekuřačka, může se komplikace objevit. Jsou totiž faktory vzniku, které neovlivní. Mezi to patří dlouhodobější stres, ale i hormonální antikoncepce, či životní cyklus. Zkrátka a jednoduše můžeme říci, že se může objevit kdykoliv. A to od doby puberty, přes dobu přechodu, nebo i později, s nástupem těhotenství.

Projevy celulitidy jsou každé ženě jasné a známé. Primárně dojde k tomu, že se změní struktura kůže. Ta byla dříve vypnutá, ale nyní se na ní nacházejí drobní vrásky, dolíčky a hrbolky. Rázem tak připomíná pomerančovou kůru. I proto je celulitidě říkáno právě pomerančová kůže. Samozřejmě v rámci našeho jazyka se můžeme setkat i s celou řadou dalších různých označení, které se zaměřují jak na samotnou kůži, tak i ženu. Nejznámějšími jsou označení jako stará matrace, nebo prasečí kůže. Co je na celulitidě také zajímavé, že až na výjimky se téměř vyhýbá mužům a tak postihuje skutečně většinou jenom ženy. Když se objeví u muže, tak opravdu velice výjimečně.

Důvodem je nejenom odlišná stavba těla, ale také hormony a jejich pohyby. Nadměrné množstvá hromadění tukové tkáně je hlavní příčinou, a ta souvisí se stárnutím podkožního vaziva. Čím více jsou podkožní buňky produkovány, tím více celulitida vzniká. Daná produkce je poté spjata s hormonem estrogenem. Ten ale napomáhá i změkčování daného vaziva, a tak tukové tkáně nenarážejí na pevnou vrstvu a celulitidu vytvářejí.

V souvislosti s vazivem platí také to, že každé tělo má jiné priority a odlišnosti. U mužů vytváří hustou síť, a tak se případný tuková tkáˇ%n pouze roztahuje. U žen je však situace zcela jiná, jelikož to se neroztahuje a nevytváří hrubší kůži, ale vytváří chomáče. Ty jsou na povrchu mnohem patrnější a právě tyto chomáče vytvářejí omnu nevzhlednou celulitidu, tedy pomerančovou kůži. Rozhodně navíc neplatí, že by byla spojena jenom se silnějšími ženami, protože postihnout může i ty štíhlé. Někdy tedy skutečně její vznik neovlivníme.

Celkem existují 4 fáze, tedy celkem 4 stádia tohoto problému. První se týká pouze té situace, kdy si všimneme projevů na povrchu kůže. Pokud zatlačíme, vytvoří se velmi drobná jizvička. Druhým stádiem je manekýnské stádium, kdy už je daný kůže v pomerančovém vzhledu mnohem patrnější, a to i při napnutých svalech, třeba když sedíme. Často je místem stehno, břicho, ale i zadní část paže a hýždě. Stejně tak je viditelná při ostrém světle.

U třetího stádia vidíme celulitidu skutečně neustále a kdykoliv, bez ohledu na napjaté svaly nebo okolní prostředí. To přechází postupně do stádia posledního, čtvrtého, které už může být spjaté také s různými otoky, ale i ve zvýšený objemem tukové tkáně. Tato poslední stádia poté patří mezi ta nejbolestivější, jaká vůbec v daném směru existují.

sponzorovane odkazy