Co pomůže proti rýmě a nachlazení?

Rýma a nachlazení nejsou sice nejrizikovějšími onemocněními, na druhou stranu se nejedná o nic příjemného. Při těchto potížích ovšem mohou účinně pomoci různé rostlinky.

Vyzkoušejte účinné bylinky

Bylinky pomáhají člověku s různými neduhy odedávna. Ačkoli se ve 20. století prosadila především syntetická léčiva, v posledních desetiletích se začíná stále více lidí vracet k přírodní medicíně. Mezi nejúčinnější pomocníky při rýmě a nachlazení patří rýmovník, tedy rostlina z čeledi hluchavkovitých, z níž si můžete připravit čaj, sirup či mast, ale ve skutečnosti stačí pouze rozlomit listy, rozmačkat je a inhalovat účinné vonné silice.

Z dalších bylinek proti rýmě a nachlazení můžeme jmenovat heřmánek, který se při těchto potížích používá dlouhodobě. Vyzkoušet je možné rovněž bazalku či eukalyptus, ale účinná může být i sedmikráska. A pokud na zahradě pěstujete růže, můžete využít i jejich plody, které se nazývají šípky. Z nich si je možné připravit zdravý šípkový čaj, který pomáhá s mnoha zdravotními neduhy.

Pomoci mohou i další rostliny

Proti rýmě a nachlazení mohou pomoci i ingredience, které běžně naleznete v kuchyni. Velmi efektivní mohou být např. suroviny, jež mají štiplavou chuť a velmi výrazné aroma, takže dokážou pomoci horním cestám dýchacím. Jmenovat musíme především zázvor, z něhož si můžete připravit zázvorový sirup či limonádu, případně křen anebo cibulovou šťávu, jíž lze chuťově vylepšit cukrem a medem.

Mezi potravinami, které mohou pomoci při rýmě a nachlazení, najdeme i takové ingredience, které jsou poněkud exotické. Vyzkoušet je např. možné lotosový kořen, který působí kladně na dýchací ústrojí a bývá dokonce doporučován i při astmatu a tuberkulóze. Do boje pak můžete „povolat“ i tradiční japonský produkt, jenž se nazývá kuzu a vyrábí se z kořene puerarie.

sponzorovane odkazy