Dna: Nejen nemoc králů

Dna je nepříjemná nemoc, o které se někdy mluví jako o nemoci králů. To proto, že hlavní příčinou nemoci je nadměrná konzumace masa a dalších potravin, které právě králové a šlechta měli ve větší míře ve svém jídelníčku.

Charakteristika dny

Dna (neboli pakostnice či podagra) je zánětem kloubů. Jde o metabolickou nemoc způsobenou nadměrnou koncentrací kyseliny močové. Vzniká kvůli tomu, že organismus nedokáže odbourávat puriny.

Je-li v organismu zvýšená koncentrace kyseliny močové, způsobuje krystalizaci v kloubech. Krystalizované části mohou mít hroty, jež se zabodávají do kloubů a způsobují bolesti. To se týká především malých kloubů horních i dolních končetin. Nejčastěji postižená místa jsou klouby palců, ušní lalůčky, ramenní kloub atd. Podle toho, v jakém místě dna vzniká, si nese svůj lékařský název.

Dna častěji postihuje muže než ženy. Většinou se projevuje v pozdní dospělosti či ve stáří.

Příčiny vzniku dny

Příčinou dna mohou být dědičné předpoklady. Rizikovými faktory přispívajícím ke vzniku nemoci je především nadměrná konzumace masa, alkoholu a špatný pitný režim. Z dalších příčin to může být dlouhodobé užívání diuretik, ale i některých dalších léků, nadváha a nedostatek pohybu.

Některé výzkumy ukazují na to, že dnu může způsobovat i nadměrná konzumace fruktózy nacházející se v některých jídlech a nápojích.

Dále může vznikat nadměrných rozpadem buněk v těle, např. po úrazu, popáleninách, zánětu atd. Ke vzniku dna přispívá i porucha ledvin.

Příznaky dny

Příznaky dny se odvíjí od toho, v jakém stadiu se onemocnění nachází. Podle toho rozlišujeme čtyř stádia:

– Asymptomatická hyperurikémie: Zpočátku se projevuje zvýšenou hladinou kyseliny močové bez toho, aby dotyčnému způsobovala nějaké potíže. Toto latentní období může trvat i několik let.

– Akutní záchvat onemocnění: V tomto stádiu se již krystaly kyseliny močové dostávají do kloubů, kde se do nich zabodávají jejich ostré hrany a způsobují bolest daného místa, následně i zánět provázený citlivostí a vznikem otoku. Velmi často začíná dna bolestí palce u nohy. Toto stádium může být provázené zimnicí a zvýšenou teplotou.

– Interkritické období: Jde o přechodné období, kdy dochází k potlačení příznaků nemoci. Problémy odezní a pacient nemá žádné obtíže. Často mívá pocit, že se vyléčil a je zdráv. Dna se však vrátí, a to zpravidla do dvou let.

– Chronická tofózní dna: Vrací se opět záchvaty bolestí. Stadium je podobné akutnímu záchvatu onemocnění. Liší se tím, že jde o dlouhodobý stav, a to kvůli nadměrnému hromadění krystalů v měkkých tkáních. Někdy dochází i k projevům na povrchu pokožky – vytéká hustá hmota bílé barvy. Tento příznak není u všech pacientů.

Z dalších příznaků typických pro tuto nemoc si uveďme ještě bolest hlavy a svalů, nechutenství, nadýmání a další trávicí potíže, vyrážka, lámání nehtů atd. Komplikacemi u dna může být zánět močových cest, pálení žáhy, ale i poškození nervů atd.

Diagnóza a léčba dny

Dna se diagnostikuje z krve a moči. Odhalí se tak koncentrace kyseliny močové. Pokud odběry jasně neprokáží nebo nevyvrátí dnu, provádí se ještě punkce kloubů, na základě které se určí přítomnost solí a bílých krvinek.

Při léčbě dny je důležité změnit stravovací režim i celý životní styl spočívající v pravidelném pohybu.

Dieta spočívá ve vyloučení některých rizikových potravin a v dodržování pitného režimu. Z jídelníčku jsou vyloučené především potraviny s vysokým obsahem purinů. Mezi ně patří maso, uzeniny, tučné sýry, čokoláda, luštěniny, kakao atd. Nutné je také vyhnout se alkoholu.

To vše je ještě doplněno vhodnými léky, především antirevmatiky a analgetiky.
Léčbu lze také podpořit třešněmi a jahodami, které pomáhají stabilizovat nemoc. Doporučuje se také užívat bromelin, vitamín C a E.

sponzorovane odkazy