Jak se zbavit pálení žáhy

V životě to snad potkalo už každého z nás – nepříjemný pocit uvnitř hrudníku, jakoby pálení, které jaksi ne a ne ustát. Pokud vás to občas potká, anebo jen výjimečně, obvykle je to reakce na jisté jídlo, potravinu. V tomto případě je vhodné si tuto „reakční“ potravinu zapamatovat a pro příště se její konzumace raději vyvarovat. Jenže jsou lidé, kteří na pálení žáhy trpí velice často, ne-li téměř denně. Na pálení žáhy trpí hodně těhotné ženy a nepříjemnost se nevyhýbá ani dětem.

Jak se pálení žáhy projevuje?

Mezi základní projevy pálení žáhy patří již uvedené pálení v hrudníku, konkrétně za hrudní kostí, také říhání, pocit kyselosti v ústech, nadměrné slinění, také obtížnější a bolestivé polykání a velice často i pocit na zvracení, či už i samotné zvracení. Lidé, jež na pálení žáhy trpí, dost často také trápí nepříjemný zápach z úst a při dlouhodobém problému se jim i více kazí zuby.

Co to pálení žáhy vlastně je?

A jak tedy to neslavné pálení žáhy vzniká? Příčinou je potrava, spolu se žaludečními šťávami zpět do jícnu. Někdy jen ty žaludeční šťávy. Protože jsou kyselé, dráždí strany jícnu tak, způsobují ty nepříjemné pocity. Dlouhodobé působení navracejících se žaludečních šťáv, nejen že není příjemné, je dokonce i nebezpečné. Toto dráždění může poškodit sliznici jícnu a klidně i vyvolat vážné onemocnění, jako je rakovina. Proto je nutné příznaky zpozorovat co nejdříve a také se problémům s navracejícím se obsahem žaludku vyvarovat.

Jak k pálení žáhy dochází

Dost často se tak děje u osob při spánku, nebo v poloze ležmo, či v předklonu, kdy žaludek je ve stejné poloze jako jícen, anebo po vydatném jídle. Dalším častým vyvolávačem pálení žáhy je rychlé polykání, hltání a jídlo, jak se říká ve spěchu, po „cestě“. Asi se to lehce radí, ale pokud máte na oběd pár minut a víte, že s prací jste pozadu a vše musíte stihnout, asi vás nikdo k pohodovému a pomalému jídlu jen tak nedonutí. Jenže vždy spolu s honěním se za prací, či něčím jiným, je dobré myslet i na vlastní zdraví. Až budete stonat doma v posteli, nebo vás nemoc úplně omezí z veškerých oblíbených činností, budete se stejně muset zastavit a odpočinout si. Zpět k žaludku, který je v rychlosti naplněn, až přeplněn. Když sníte jídlo hodně rychle, ještě než se do žaludku dostane, vy už máte po jídle. Nadbytek, jež by se do žaludku nevešel, žaludek napíná, tělo nestačí strávit a tak se navrací do jícnu.

Jak se pálení žáhy zbavit

Účinné jsou bylinné čaje, zejména pak řimbaba, nebo máta. Pomáhá i pití čiré vody, a samozřejmě i doporučené léky. Ty nose s sebou, aby v případě pálení žáhy třeba někde v restauraci, nebo na jiném místě, než doma, vás nepříjemné pocity na hrudi přemohly. Naopak vyvarujte se požívání jedlé sody, která je jakýmsi podporovatelem právě pálení žáhy, takže kdo kdy s navracející se žaludeční šťávou měl problémy, ať se jedlé sodě vyhýbá obloukem.

Preventivní opatření proti pálení žáhy

Jídelníček

Ostrá, či jinak dráždivá jídla jsou passé. Také vynechat konzumaci tučných pokrmů, čokolády, citrusových plodů apod. Naopak potřeba je zvýšit příjem vlákniny, rýže, jogurtu, zeleniny aj.

Posedět si u jídla

Nehltat a v klidu si vychutnávat každé sousto. Čím více se jídlo rozkouše, tím ulehčí práci žaludku a v něm se pak vše odehrává tak, jak má.

Po jídle pauza

Alespoň půl hodiny po jídle nic fyzického nevykonávat. Přečtěte si noviny, sledujte zprávy v televizi.

Žádné jídlo před spaním

Tři hodiny před spánkem je zakázáno cokoli konzumovat. Ať se ulehá s klidným žaludkem, který také již odpočívá a nemusí vykonávat žádnou činnost.

Spánek

S tím i souvisí dostatek spánku šest, až osm hodin je potřeba pro každého jedince na regeneraci.

Stres

Nejíst při vypjaté situaci, to je další heslo. Žaludek je strnulý a nedokáže kvalitně zpracovávat potravu.

V klidu

Vůbec emoce jsou také základem dobrého stravování. Jestliže nedokážete emoce ovládat a držet, jak se říká na uzdě, je dost možné, že i žaludek dost pohotově zareaguje.

Zvolnit

Nemusíte být ve všem nejlepší. Každý má své chyby, no. Takže dost starostí s tím, hnát se za dokonalostí.

Zdraví životní styl

Je základem všeho. Jak zdravého těla i mysli, tak samotného žaludku.

sponzorovane odkazy