Jak se zbavit zápachu z úst

Zápach z úst není pro nikdo příjemný – ani pro toho, komu úst zapáchá a už vůbec ne pro jeho okolí. Kolikrát ani dotyčný neví, že mu z úst nepříjemně zapáchá a tím spíš je to pro něj trapné, až to zjistí.

Důvodem, proč lidem zapáchá z úst, jsou různé. Buď jsou to aktuální stavy, anebo dlouhodobější. Pokud jde o aktuální zápach, pak s největší pravděpodobností jde o jídlo, které předtím dotyčný požil a zbytky v ústech spolu se slinami, anebo samotné aromatické jídlo, jako cibule, česnek apod. proti tomu stačí si ústa pořádně vyčistit, vzít žvýkačku, vypláchnout ústní vodou a také použít ústní sprej. Kombinace těchto prvků jistě zabere.

A pak jsou takové ty dlouhodobé stavy, kdy někomu zapáchá z úst. Důvodem je množení baterií v dutině ústní, často také lidem zapáchá, pokud jsou nemocní s žaludkem, nebo jícnem. Pokud kuřáci nežvýkají žvýkačky, nebo si nevyplachují ústa, pak obvykle zapáchá z úst i jim a to nejen ihned po kouření, ale vůbec tak celkově. A snad nejčastější příčinou jsou kazy, ve kterých se zachycují zbytky jídla, jež po čase dost nepříjemně zapáchá, stejně jako nečištěné zuby anebo přítomný zubní plak.

Jak tedy bojovat s nepříjemným dechem?

V první řadě by měla být denně, ráno i večer prováděna důkladná ústní hygiena, což neznamená jen klasický kartáček na zuby, společně s pastou a přejíždět jím po zubech, ale každý zub dokonale obtočit a snažit se dostat do všech míst a nevynechat ani jazyk. Mezitím je nutné si ústa vypláchnout a špičkou jazyka projet každý zub, a zkontrolovat, zda je řádně čistý. Pak je nutné mít úzký, kulatý kartáček, určený na stoličky a také na místa, kam se běžný zubní kartáček nedostane. Opět řádný výplach. Další bude na řadě mezizubní kartáček nebo zubní nit. Záleží na tom, co je pro vás přijatelnější a pro vaše zuby výhodnější. Pokud máte větší mezery, zvolte mezizubní kartáček, a naopak na úzké štěrbiny pak zubní nit. Opět následuje dokonalý výplach ústní dutiny a na závěr vše spláchnout ústní vodou. U ní však pozor, nesmí se používat dlouhodobě, stačí občas.

Celý proces opakujeme ráno i večer a během dne si po každém jídle zuby lehce vyčistíme podle možností. Pokud můžeme, je ideální zubní kartáček. Pokud ne, nosme s sebou alespoň zubní nit a párátka. Také je skvělá ústní sprej a samozřejmě žvýkačky. Nepříjemný zápach zaženete snadno i s mentolovými bonbony.

Jistý pach vyvolává, i pokud máte sucho v ústech, proto se neustále snažte doplňovat tekutiny a dost pomohou právě i zmíněné žvýkačky. Nepříjemný odér z dutiny ústní způsobuje i konzumace cukrů, zejména slazených nápojů, cukrovinek apod. raději eliminujte příjem těchto látek a zvyšte naopak příjem čerstvých plodů, čisté vody a celozrnného pečiva, jež vznik zápachu z úst výrazně omezuje.

sponzorovane odkazy