Jak zjistit, že jste závislí na kofeinu a jak mu odvyknout!

Káva a čaj působí jako naprosto neškodné záležitosti, společensky uznávané a dokonce všemi a vším podporované. Po obědě se chodí na kávu, návštěvu domů také pozvete na šálek kávy a rozličné čajovny a kavárny již dávno vytlačily dříve tak oblíbené cukrárny. Zdálo by se, že na těchto povzbuzovačích není nic špatného, ale to je omyl. Nadměrná konzumace čehokoli je škodlivá a nejinak je to i u kofeinu.

I když existuje spousta studií, které mají za výsledek neškodnost kofeinu v rozumných dávkách, jedná se jen o jednu stranu mince – nápoje vám totiž nezpůsobí dlouhodobou újmu, chronická onemocnění a podobně. Ba naopak, před mnohými takovými neblahými záležitostmi dokonce chrání. Studie už ale nezohledňují stav těla při vynechání kofeinu, který je sice „neškodlivý“, ale rozhodně je velmi nepříjemný.

Příznaky závislosti na kofeinu

Nyní se tedy dostáváme k tomu, jak zjistit, že jste závislí. Pokud pijete kávu či silný čaj jen jednou denně, případně dvakrát (ráno a po obědě), nemusíte na sobě při náhodném vynechání žádnou změnu zpozorovat. Jestli jste ale náruživější milovníci a dovede popíjet čaj na litry a kávu šálek po šálku, právě vás možná velmi zaskočí, co se s vámi stane při vynechání této kofeinové „pumpy“. I kofein je droga a abstinenční příznaky se mu nevyhýbají. Zkuste se tedy sami otestovat, jak na tom při jedno či vícedenním vynechání těchto nápojů budete.

Může to začít slabou bolestí hlavy (možná doprovázenou myšlenkou na to, že káva by to spravila). Tato bolest se ale po nedodání toužené látky stupňuje a stává se velmi intenzivní a pulzující. Každý pohyb hlavou bolí, a tak je samo o sobě nejlepší ležet. Bolest vám často nedovolí usnout a prášky na bolest hlavy jsou k ničemu. K tomu se přidá třas končetin, nevylučuje se ani náznak zimnice. A zejména pak velká nevolnost. Chuť na zvracení nebo zvracení přímo, pocit průjmu nebo průjem jako takový. Pokud je úžeh vaším dobrým známým, asi podlehnete dojmu, že jste byli moc dlouho na slunci. Nepomáhá pít litry vody. Cestou ven je šálek kávy, Coca-cola, čaj či jiný nápoj obsahující kofein. Cesta druhá je záchvat vydržet. Někdy pomůže něco sladkého (např. čokoláda).

Pokud se tedy ocitnete v tomto stavu, případně opakovaně při dalších a dalších zkouškách, musíte si přiznat, že jste závislí na kofeinu. Možná vám to bude připadat divné – nepřipadáte si jako někdo, kdo by měl mít s něčím problém. Nevymetáte hospody, nechodíte denně do trafiky pro nové balíčky cigaret. Ani v rozpočtu se káva či čaj tolik neprojeví (pokud ji tedy denně nenakupujete již hotovu za 70Kč/ kelímek…). Proto je to tak zrádné. A jste-li denně v civilizaci, kde nedostatek tohoto nápoje nehrozí, může trvat celé roky, než se jednou do „bezkofeinového“ šoku dostanete.

Jak se zbavit závislosti na kofeinu

Dobrá, a jak tedy přestat? Můžete zvolit celkem tři metody, přičemž jedna vlastně není vůbec o odvykání. Můžete se totiž zařeknout, že bez kávy či čaje nikam a nikdy neodcestujete, že ji vždy budete mít při ruce, kdyby mělo dojít na nejhorší. Můžete však také zvolit cestu postupného snižování dávek – to v případě, že pijete například 5,6 nebo i více šálků denně. Zpravidla vám vynechání jedné porce nepřivodí fyzický důsledek, spíše psychickou nepohodu nebo rozladěnost. Třetí, nejvíce efektivní a nejvíce trnitou cestou, je úplné přestání ze dne na den.

To v sobě ale nutně nese pevné odhodlání skončit. Pokud si myslíte, že k tomu není žádný důvod, asi se vám nepovede. Pokud jste ale dobrodruzi, co se jednou za čas vydají jen tak do hor nebo na několikadenní výlet mimo civilizaci bez možnosti obstarat si tento nápoj, už by vaše motivace mohla být větší. Místo výletu ležet a skučet s bolavou hlavou a akutní nevolností…

Pokud tedy motivaci máte, odstraňte ze svého dosahu jakýkoli balíček čaje / kávy. Možná je dobré nechat si jeden pro jistotu, kdyby už vám bylo hodně úzko. Ideálně si vezměte dovolenou nebo do svého okolí rozšiřte, že nyní nejméně týden (ale spíše čtrnáct dní) pojedete na jakýsi „nouzový režim“. Bude vás bolet hlava, postihnou vás možná závratě, nevolnost od žaludku, časté cesty na záchod, z kterých ale nakonec nic nevzejde. A hlavně ta únava! Připravte se, že si denně i několikrát nařídíte budík na malou půlhodinku spánku uprostřed dne. S touto „léčbou šokem“ lze také začít mírumilovněji – a to po několika dnech, kdy budete množství nápojů obsahujících kofein pouze snižovat. Každé tělo ale funguje jinak, a tak i vás možná čeká poupravení odvykací kúry přímo na váš organismus.

Jako vhodnými pomocníky – alespoň co se psychiky a návyku pít teplý nápoj týče – se mohou ukázat bezkofeinové alternativy. Bezkofeinová káva, Caro, melta, horká čokoláda…U čaje pak čaje bylinkové, ovocné nebo rooibos.

Co dodat závěrem? Není to žádná „sranda“, ale jde to. Pořád jde jen o kofein a ne o alkohol nebo nikotin, kde jsou návyky již hodně nebezpečné. A co je dobrou zprávou, s kofeinem pak můžete zase začít bez obav, že to vaše tělo opět zcela pohltí. Až budete mít naprostou jistotu, že již kofein vaše tělo samo od sebe nežádá, můžete do svého režimu zase kávu či čaj zařadit. Doporučuje se ale pouze v malých dávkách – a nepravidelně. Vytvořit si opět každodenní rituál je v tomto případě nevhodné…

sponzorovane odkazy