Lupénka – příčiny, příznaky a možnosti léčby

Lupénka neboli psoriáza (z řeckého slova psora znamenající svědění, šupina) je chronické zánětlivé kožní onemocnění. Nejde o onemocnění přenosné, infekční ani alergické. Lupénka je autonomní choroba, při které se bílé krvinky (tzv. T lymfocyty) aktivují, kožní buňky se množí a rostou až 7 x rychleji, vzniká rohovění a kožní záněty. Kožní buňky u zdravého člověka dozrávají přibližně za 28 dnů. 

Lupénka může být velmi nepříjemným a někdy i velmi bolestivým onemocněním. Přibližně u 15 procent pacientů se tvoří rozsáhlá vyrážka, která jim značně znepříjemňuje život. V pěti procentech případů se dokonce objevují otoky a bolesti kloubů podobné příznakům artritidy. V současné době se nemoc vyskytuje přibližně u 2 procent středoevropské populace a její výskyt se neustále navyšuje.

Příčiny vzniku

Příčina onemocnění není stále přesně známá. Uvádí se, že svoji roli hrají genetické dispozice. Vznik však také závisí na dalších faktorech, jako jsou stres, alkohol, časté spálení pokožky sluncem, poranění kůže, užívání některých léků, infekce dýchacích cest, hormonální vlivy, vlivy klimatu (zhoršení může nastat na podzim, zlepšení naopak v létě), špatná životospráva, jiná onemocnění (např. cukrovka, dna, obezita, choroby jater) a další.

Lupénka může vzniknout kdykoliv, nejčastěji to však bývá v období puberty nebo kolem 40. až 50. roku života. Průběh onemocnění je u každého pacienta individuální. Většinou se střídá období klidu s obdobím vypuknutí choroby.

Příznaky lupénky

Lupénka se projevuje zarudlou, zanícenou kůží s bělavými šupinami a častým svěděním postižených míst.  Nejčastěji se vyskytuje ve vlasech, na loktech, kolenou, zádech. Objevit se ale může prakticky kdekoliv – nehtech, obličeji, uších, genitálech, dlaních či chodidlech. Nejvíce postižená bývají ta místa, na kterých je kůže nejvíce mechanicky zatěžována.

Dalšími příznaky lupénky jsou:

–       důlkovité a barevně změněné nehty

–       popraskaná kůže s puchýři

–       bolesti kloubů

Diagnózu lupénky stanovuje lékař – dermatolog. K jejímu zpřesnění lze využít mikroskopické vyšetření vzorku kůže.

Lupénka se vyskytuje v různých formách:

  • ložisková forma –  objevují se červená, šupinatá ložiska, a to nejčastěji ve vlasech, na loktech, kolenou; nehty bývají důlkovité a žluté
  • kapkovitá forma – vyskytuje se především u dětí a mladistvých, projevy jsou velmi mírné
  • inverzní forma – silně červená, suchá nebo mokvavá ložiska se tvoří v podpaží, na krku, v pupíku, tříslech, na genitáliích nebo pod prsy
  • pustulózní forma – tato závažná forma lupénky vyžaduje nemocniční hospitalizaci, projevuje se puchýři na dlaních a horečkou a zimnicí
  • generalizovaná a erytrodermická – nejzávažnější formy lupénky, příznaky se vyskytují po celém těle a provází je silné svědění a bolestivost, horečka, zimnice, dehydratace a otoky
  • kloubní (psoriatická artropatie) – postihuje klouby na rukou a nohou, ramena, kolena, páteř nebo šlachy a vazy, postižená místa jsou bolestivá a oteklá

Léčba

Léčba lupénky spočívá v zahojení příznaků, avšak ani po jejich úplném zhojení nelze zabránit recidivám. Lupénka není zcela vyléčitelná.

Využívají se léky zevní (krémy, masti, roztoky, gely, většinou jde o kortikoidy) a vnitřní (tablety či injekce). Pacienti mohou také podstoupit ozařování – tzv. světloléčbu ultrafialovým zářením.

Doporučuje se také podpůrná léčba – léčebné koupele, promazávací masti, užívání multivitaminových a minerálních přípravků (prospěšný je chrom, selen, omega3 mastné kyseliny, vitamin C a E, zinek nebo ostropestřec mariánský).

Léčba rybkou Garra Rufa

Jednou z možností léčby lupénky je využití ryb Garra rufa. Ty pochází z termálních pramenů v tureckém Kangalu, kde žijí ve vodě teplé až 36 stupňů Celsia. Místní lidé zaznamenali příznivý vliv koupelí na kožní onemocnění, který byl přisouzen právě těmto rybkám. Jeden druh těchto ryb – cyprinion macrostomus postižené místo na pokožce okusuje. Druhý, o něco menší – garra rufa obtusa zase místo jemným štípáním vyhladí a navíc vyčistí vylučováním jemně kyselého sekretu, který má na lupenku a ostatní kožní onemocnění hojivé účinky. Léčebnou kúru mohou pacienti podstoupit v Rakousku, Německu, Kangalu nebo přímo v České republice.

sponzorovane odkazy