Obezita – příčiny a možnosti léčby

Dle nejnovějších studií z dílny VZP můžeme v současnosti mezi obézní zařadit přibližně 55% obyvatel České republiky. Nadváhou trpí více než jedna třetina obyvatel naší vlasti. Podle vyjádření lékařů jsou tato čísla znepokojující. V samotných výzkumech až polovina Čechů přiznává, že by chtěla snížit svou hmotnost. Z tohoto důvodu se musíme zeptat, jaké jsou hlavní důvody vedoucí k obezitě a jak je možné s obezitou účinně bojovat.

Příčin vzniku obezity můžeme najít hned několik. Reálně by tedy bylo naivní myslet si, že obézní je pouze ten, kdo nepřiměřeně hodně jí a nehýbe se. Předpoklady k obezitě totiž nemusí nevyhnutelně být otázkou jídelníčku, ale příčiny musíme hledat také v genetických dispozicích.

V reálu to většinou znamená, že u opravdu obézních lidí je takřka jasné, že jejich obtíže jsou z části způsobeny genetickou výbavou. Na tomto místě je důležité prozradit, že v žádném případě nemůžeme tvrdit, že takovýto člověk by se kvůli rodovým genům nemohl zbavit obezity. Pouze to nebude mít tak jednoduché jako jiní.

Další faktor, který významně přispívá k obezitě pramení z podstaty lidské evoluce. Pokud to zjednodušíme, pak můžeme říct, že i v dnešních časech funguje lidské tělo jako v pravěku. Po úspěšné výpravě lovci často hladověli, a proto je nevyhnutelné, že si tělo ukládá zásoby na časy, kdy nebude dostatek potravy. Jestliže se vám stává, že po tvrdých dietách přichází jo-jo efekt, jedná se o příklad ukládání zásob na těžší doby.

Další z důvodů vedoucích k expanzi obezity v lidské populaci můžeme hledat i jinde. Samozřejmě se nejedná o nic jiného, než nedostatek zdravého pohybu. Valná většina z nás tráví svůj den v sedavém zaměstnání a tělesnému pohybu se nevystavuje. Kdo naopak pracuje manuálně, tak nemá příliš času na pravidelnou stravu a snaží se tuto disbalanci dohnat večer doma. Výsledek takového chování je jednoduchý. Kalorie, které přijmeme, není náš organismus schopen spotřebovat.

Nesmíme zapomenout také na to, že se pokusíme ošidit přípravu jídla instantními náhražkami a uzeninami. Samozřejmě je také špatné, když dáváme neustále přednost rychlým občerstvením. Přesně tenhle druh potravin obsahuje velký objem solí a tuků, což neznačí nic dobrého.

Jestliže se tážete, jak se dostat z bludného kruhu, pak pro vás máme zprávu, že neexistuje snadná odpověď. V případě obezity totiž nic není jednoduché. U obezity na rozdíl od kouření či konzumace kávy nelze jednoduše zaujmout postoj, jenž by vedl k jistému úspěchu. Z důvodu, že jídlu se nemůžeme vyhnout, bývá boj s obezitou příliš těžký.

V zásadě se můžeme opřít o fakt, že prvním mezníkem na naší cestě k redukci tělesné hmotnosti musí být změna špatných stravovacích návyků. Pokud se chcete zbavit jen několika kil, tak často stačí změnit pouze některá oblíbená jídla. Můžeme tak nahradit tučný ementál lahodnými olomouckými tvarůžky nebo si třeba místa másla můžeme namazat margarín.

Když se vaše obtíže pohybují už v řádu desítek kil, bude potřeba udělat změny radikálnější. V současnosti existuje na trhu spousta přípravků, jež mohou pomoci ve snaze změnit tělesnou hmotnost. Ale musíme si zároveň uvědomit, že samotné nám přípravky nejspíše nepomohou. Nevyhneme se tak zvýšení fyzické aktivity a pohybu v našem denním režimu.

Na závěr si dovolíme jednu praktickou radu. Pokud se právě nacházíte na počátku vaší cesty za vylepšením zdraví a novým životním stylem, a pokud zrovna přemítáte nad vyškrtnutím potravin z vašeho jídelníčku, dělejte tak postupně. Nejdříve z jídelníčku odstraňte jídlo, u něhož víte, že se bez něho obejdete. Škvarky ani oblíbené brambůrky jistě nejsou nutností. Po určité době si můžete zjistit, k jaké změně vyřazení vedlo a pokračovat klidně dále.

sponzorovane odkazy