Pigmentové skvrny

Společně se začátkem léta naplněného intenzivním svitem slunce se každoročně znovu hlásí o projev také námět pihy (neboli pigmentové skvrny). Ačkoli se s nimi lze v nedávných letech potkat také jako s dílem dnešního vzoru neotřelé krásy, pro většinu dívek a žen nadále setrvávají příčinou ke strachu a i hojně dotyčným pošlapávají sebevědomé. Vezmeme – li v úvahu, že pigmentové skvrny doprovází civilizaci v podstatě odedávna, jsou do dnešní doby živnou oblastí četných babských rad, spolehlivých návodů na jejich zničení, a přirozeně také báchorek o jejich zhoubnosti. Z toho důvodu se nyní podrobněji seznámíme s pigmentovými skvrnami – co jsou zač, jak s nimi „pracovat“, a jak je možné je odstranit (jestli nám nevyhovují).

Pigmentové skvrny jsou miniaturní skvrnky na povrchu pleti, které jsou obvykle kulatého nebo oválného vzezření. Mohou mít různou barvu –  mnohdy jsou zbarveny hnědě nebo narůžověle, červené i černé. Obyčejně se vyskytují v partiích, kde se hromadí vyšší kvantum kožního barviva (melanin)

Nejednou se objeví v důsledku procesu stárnutí pleti, a také díky změnám hormonálním (těhotenství, hormonální poruchy, užívání hormonální antikoncepce).

Důležitou a velmi frekventovanou pohnutkou jejich enormní tvorby je bezesporu i přemíra opalování (slunění). Všeobecně platí, že v této situaci se jedná nejběžněji o následek kombinace přílišného opalování a opalování v soláriu, shodně jako bezdůvodného používání invazní kosmetiky a určitých medikamentů. Vykytují se i události, kdy pigmentové skvrny vznikají vlivem uzdravování pokožky (i v situaci malých ranek).

Další eventualitou je enormní tvorba pigmentu vinou nemocí pojících se s chybnou činností střev, jater, ale také společně s nálezem žlučníkových kamenů. Doplňme pouze, že ve značných případech nemůžeme jasně přisoudit prezenci pigmentových skvrn některé z uvedených nejběžnějších příčin. Svou účast může tedy mít také složení naší stravy neboli kompletní styl života.

Mimo to je vhodné znát, že především pigmentové skvrny vzniklé přemírou slunění, stojíme tváří v tvář „potíži“, která není otázkou 1 nebo 2 sezón, a kterou nelze odstranit ihned a hlavně nadobro.

Lehce řečeno, pigmentové skvrny časem na naší pleti kumulují, a úplně se jejich existence může ukázat třeba až za pár desítek let. Cítíte – li, že slunění bylo náplní vaší dosavadní existence, ale pokožku máte jako alabastr, neradujte se předčasně – potíže se můžou projevit během let budoucích.

Vyskytnou – li se opravdu pigmentové skvrny na pokožce v obličeji, a ani sentimentální charakter vás nepřemluví k tomu, nedívat se na ně jako na vadu, nejprve byste se měli ochraňovat před slunečními paprsky a to nikoli jen v době nejintenzivnějšího záření, ale celoročně. Je zásadní mít na paměti, že v této situaci je nutno pečlivě používat přípravky (krémy, oleje) s ochranným faktorem nejvyššího stupně, a to nejen v průběhu vlastního slunění.

Nevlídným atributem těchto flíčků je vlastně také to, že k jejich zrodu může dojít v zásadě po jakémkoliv pobývání na slunci, tedy i tehdy, kdy jste chráněni bariérou (např. okno)!

Dnešní věda v současnosti přirozeně nabízí různé metody, jak pigmentové flíčky na své pokožce zdárně odstranit. Mnohokrát tak v současnosti použijí např. rozličné krémy (rozdílné zdary při likvidaci) nebo komplikovanější procesy (chemický peeling, laser).

Pravidlem tu ovšem je, že kosmetické preparáty nepůsobí ihned, ale jejich intenzita se plně ukáže až v následujících měsících, a zejména můžete tímto postupem jen zlikvidovat samotné fleky, avšak ne zdroj jejich produkce.

Opětovně se tak projevuje, že v dnešní době je nejvíce efektivním procesem jejich zneškodnění kúra laserem. Tato technika, která vůbec nemá škodlivé účinky na samotnou pleť, pracuje na zcela interesantním principu – paprsek z laseru „rozmělní“ pigmentové skvrny na drobné částice, které nadále naše bílé krvinky samy zlikvidují (v rámci jejich údržby o naše tělo).

sponzorovane odkazy