Terapie u psychologa, proč jí lidé odmítají?

Psycholog je člověk, který vám pomůže zbavit se různým problémových situací, pomůže vám vypořádat se s různými negativními i pozitivními impulsy. Pokud vám zemřel blízký, někdo vás týrá, přijdete o práci, přijdete o manžela, máte deprese, pocity úzkosti, stavy paniky a podobně. Vyslechne vás, ptá se vás, pomůže vám se situací se smířit a najít nějaké řešení. Není vůbec nutné se stydět za to, že k psychologovi docházíte, nebo že navštěvujete skupinovou terapii. I dnes však existují lidé, kteří nechtějí jít k psychologovi. Proč? Zde je pár možných příkladů.

1. NEMÁM ŽÁDNÝ PROBLÉM

To je asi jeden z nejčastějších důvodů, nedokázat si přiznat problém. Někteří lidé tvrdí, že oni problém nemají, jiné vědí, že se asi něco děje, ale před ostatními hrdě tvrdí, že žádný problém nemají. A takoví lidé jsou nejhorší, jelikož ubližují sami sobě a všem okolo. Například při depresích, ty mohou být vystupňované do velkých výšin a takový člověk poté může v nějakém záchvatu ublížit sám sobě, nebo někomu v okolí.

2. NEJSEM BLÁZEN

Mnoho lidí si myslí, že pokud jdete k psychologovi či psychatrovi nutně jste blázen. To není pravda. Dneska už se termín blázen vůbec neužívá. Jsou lidé, kteří jsou psychicky nemocní, tak jako je někdo nemocný tak, že má zlomenou nohu, problémy s žaludkem nebo rakovinu, tak jiné lidé jsou psychicky nemocní. Můžou trpět různými nemocemi, depresemi, úzkostí, panickou atakou, schizofrenií, mentální retardací a podobně. Lidé, kteří tvrdí, že nejsou blázni, tak nepůjdou k doktorovi, ubližují opět sobě a okolí, jako v předchozím bodě.

3. NECHCI, ABY TO OKOLÍ VĚDĚLO

Lidé se stydí. Bohužel, i když dnešní doba je velmi moderní a pokročilá, stále existují lidé, kteří tvrdí, že se bojí, aby to lidi okolo nevěděli, protože by je pomluvili. Ovšem taková návštěva terapie, či pravidelné navštěvování terapeuta se dá velmi dobře utajit. Psycholog má totiž ze zákona povinnost mlčet o všech svých případech. Takže nikomu neřekne, že za ním chodíte, ani co mu všechno říkáte.

4. PSYCHOLOG JE DIVNÝ

To je taky jeden z důvodů. Samozřejmě ne vždycky může psycholog být vám sympatický a máte k němu důvěru. To je ve vztahu s psychologem to nejdůležitější. Musíte psychologovi věřit, mít k němu důvěru, musí vám být psycholog sympatický, musíte se s ním cítit dobře a spokojeně. Pokud vám první psycholog nesedí, vzdáte to s odůvodněním, že přece takoví budou všichni, a takovým se máte svěřovat? Nikdy. Neházejte flintu do žita, zkrátka se poohlédněte s někým jiným.

5. NEBUDU KAŽDÉ SEZENÍ PLATIT, NEJSEM ONASIS

Tak tohle je naprostá blbost! Samozřejmě každá návštěva psychologa se platí. Záleží na každém psychologovi, jakou finanční částku si určí. Ovšem vy nemusíte platit tuto částku. Můžete zajít také ke svému obvodnímu lékaři, říci mu, že máte nějaké problémy a chcete docházet k psychologovi. Obvodní lékař vám napíše žádanku a vy tak sezení budete mít na úhradu pojišťovny. Pouze zaplatíte poplatek třiceti korun. Na tento poplatek nemusíte být Onasis.

Návštěva psychologa není žádná ostuda, spíše je to podle mě umění. Člověk si dokáže říci, že má problém a chce jej také řešit. Nemusí to nikdo vědět, není nutné se všem svěřovat, můžete si to nechat pro sebe. Každopádně je dobré nechat si pomoci.

sponzorovane odkazy