Citlivé zuby? Jde o skrytý problém

Zvýšená citlivost zubů na studené či horké, sladké či kyselé nebo třeba kolový nápoj není věcí neobvyklou a setkává se s ní až třetina dospělých. To však neznamená, že jde o banalitu a za touto zpravidla krátkou ale velmi nepříjemnou bolestí se vždy skrývá nějaká konkrétní příčina. Citlivé zuby se mohou ozvat v různých situacích, při běhání na studeném vzduchu, kousnutí do sladkého zákusku nebo třeba usrknutí ze šálku horkého čaje. Jaké jsou však nejčastější příčiny této nepříjemné bolesti? 

Kazy či jinak poškozené zuby 

Zvýšená citlivost zubů ukazuje vždy na jejich poškození. Může se samozřejmě jednat o zubní kazy. Z tohoto pohledu je důležité pečlivě provádět ústní dutinu a také docházet pravidelně na kontroly, při kterých by měl zubař čas od času provádět i rentgenové vyšetření, které odhalí také skryté kazy.

Problémy s citlivostí mohou být též důsledkem poškozené skloviny. Toto poškození je často důsledkem tzv. bruxismu, sklonu k nevědomému skřípání zuby, např. ve spánku. V takovém případě může být řešením používání nočního chrániče zubů. Porušená celistvost skloviny je v některých případech spojené i s jejím okousáním na ploškách zubů při časté konzumaci tvrdé stravy.

Zubní sklovina může být narušena i při nesprávném způsobu bělení zubů a bolest někdy způsobují též odhalené krčky jako důsledek nesprávného čištění zubů.

Řešení citlivosti zubů

Obecně samozřejmě platí, že důsledná prevence je tím nejlepším způsobem řešení problému. Pečlivá ústní hygiena a pravidelné návštěvy zubaře mohou zajistit, že k poškození skloviny nedojde a zvýšená citlivost se neobjeví. Pokud však bolest skutečně udeří, je třeba opět navštívit zubního lékaře, který může za pomoci vysoce účinných prostředků problém vyřešit. Zvýšenou citlivost zubů lze řešit, nikdy jí však nepodceňujte.

sponzorovane odkazy