Finská sauna a její funkce pro náš pohodlný a zdravý život

Existuje mnoho druhů saun, všechny jsou založeny na různých principech, ale každá z nich přináší výhody, podporuje zdravé tělo a dobré nálady. Finské sauny mají mnoho fanoušků, a to nejen ve Finsku. Staly se oblíbeným místem mnoha jedinců, kteří si chtějí odpočinout po namáhavém a náročném pracovním dni, ale také sportovců, kteří potřebují zregenerovat tělo a uvolnit svaly. Finská  sauna je postavena ze dřeva, takže vůně v ní udržuje velmi příjemné, svěží, uzdravující a uklidňující mikroklima. Takovou saunu si můžeme postavit svépomocí, ale i s pomocí odborné firmy.

Co vlastně je finská sauna a na jakém principu funguje

Sauna je místem pro odpočinek, dokonalé zregenerování a utužení našeho zdraví. Znali ji již dávno před námi staří Římané, ovšem byla poněkud jiná, než ji známe dnes. Do sauny v tehdejší době směli bohatí měšťané, vládci a panovníci se svými služkami, které měli za úkol omývat jejich těla, zatímco oni projednávali obchody, vojenské strategie a sňatky. Dnes je finská sauna místo, které je vhodné pro všechny, kdo si chtějí zvýšit obranyschopnost svého těla a utužit celkově své zdraví. Domovinu má ve Finsku, kde ji můžeme najít v každém domě a jde o finskou tradici. Ve finské sauně se pohybuje teplota v rozmezí od 70 – 100 stupňů a vlhkost jen kolem 25 %.

Vnitřní finská sauna

Vnitřní finská sauna

Blahodárné účinky sauny

Finská sauna, ale i jiné druhy saun mají příznivé účinky na naše tělo. U té finské sauny jde především o zvýšení obranyschopnosti našeho těla, mladistvý vzhled naší pokožky, odplavení škodlivých toxinů z těla při pocení v sauně, ale je také velmi vhodná ze zdravotního hlediska pro astmatiky, alergiky, revmatiky a jedince trpící dýchacími problémy. Lékaři také velmi doporučují návštěvu finské sauny v rámci rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů. Finskou saunu můžeme rovněž vidět jako součást sportovně rekreačního centra, protože sportovci ji rádi navštěvují z důvodu uvolnění svalstva a regenerace.

Zapomenout ale také nesmíme na saunová kamna

Při rozhodování o tom, která kamna budou nejvhodnější pro naši saunu, se mnozí uchylují k tradičním kamnům na dřevo. Mnohdy se jedná se o masivní strukturu ze žáruvzdorných cihel, hlíny a písku. Kamenné modely mají jednu důležitou výhodu  a to, že  udržují teplo po dlouhou dobu. Teplo z nich vyzařuje rovnoměrně a jemně, což o kovových kamen není tak aktuální. Jsou také autentičtější.

Elektrická kamna do sauny jsou komfortním vybavením každé sauny, protože je můžeme v podstatě ovládat i dálkově. Při  jejich pořízení je ovšem nutné nejdříve propočítat jejich výkon v závislosti na velikosti sauny.

Profesionální firma

Jistěže si můžeme saunu postavit vlastními silami, ale je k tomu potřeba alespoň trochu zkušeností. Zapomenout nesmíme ani na dobrou izolaci, která je v tomto směru velmi důležitá. Použít můžeme minerální, čedičovou vatu nebo PU panely, což je příbuzný klasického polystyrenu. Ovšem jestliže raději vše přenecháme profesionálům, máme jistotu, že vše dopadne podle našich představ. Odborná firma nám může postavit takovou saunu přesně podle našich představ, na míru a využijeme tak každý centimetr místa. Finskou saunu totiž můžeme mít i v atypickém tvaru třeba v suterénu našeho domu.

Dostaneme tak doslova originální realizaci sauny, kterou budeme moci využívat každý den a pozvat rovněž své přátele.

Osvětlení do finské sauny

Osvětlení do finské sauny

Finská sauna je místo dokonalého odpočinku

Jestliže sportujeme nebo rádi navštěvujeme saunu, nemusíme chodit do veřejné sauny, postačí, když si ji postavíme třeba na svém pozemku. Navštívit tak saunu můžeme vždy, když máme čas a nemusíme se o ni s nikým dělit. Je všeobecně známo, že finská sauna má blahodárné účinky na naše tělo, znali ji již dávno před námi staří Římané a ve Finsku je sauna v každém domě.

Něco z historie

V Evropě, v severských zemích, existuje celá tradice saun. Tradiční kultura finské sauny je známá po celém světě. Ve Finsku má téměř každý domov vestavěné sauny. Finové už dlouho používají sauny jako druh zimní místnosti, aby se udrželi v teple. Nalévali vodu na horké kameny, aby vytvořili páru, což vyvolalo pocit zvýšené teploty. V důsledku průmyslové revoluce se v saunách začaly používat kovová kamna s krbem. Teplota vzduchu v moderních saunách je průměrně kolem 70-90 ° C, ale někdy přesahuje 100 ° C, což je obvyklé v tradiční finské sauně.

Finská sauna

V tradiční finské sauně se teplota pohybuje od 70 d 110 stupňů, ovšem  vlhkost je jen kolem 25 %. Vzniká tedy suchá pára, dýchá se ústy ne nosem a v místnosti pobudeme zhruba 8 až 15 minut. Je to ale individuální. Potom se musíme ochladit. Vhodná je tedy sprcha nebo malý ochlazovací bazének. Postup se pak opakuje zhruba čtyřikrát.

A co její blahodárné účinky?

Pozitiva finské sauny zná zřejmě každý, ale můžeme si je připomenout. Pokud pravidelně navštěvujeme finskou saunu, zvyšujeme nejen obranyschopnost našeho těla, ale posilujeme imunitu. Navíc ještě pomáhá zmírnit stres a relaxovat, načerpat sílu na další pracovní dny, zlepšuje náš metabolismus a v malé míře pomáhá také shodit i některá přebytečná kila. Protože je finská sauna součástí sportovně relaxačních center, je vhodným odpočinkovým místem pro sportovce,protože uvolňuje svalstvo a dokonale regeneruje. Z lékařského hlediska je finská sauna doporučována jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů, tělo je uvolněné a pročištěné. Vzhledem k tomu, že se v sauně naše tělo dokonale potí, vyplavuje tak z těla škodlivé látky.

Nesmíme také zapomenout na vhodnost finské sauny pro alergiky, astmatiky a revmatiky, zlepšuje krevní oběh, pomáhá překonat stres a celkově pomáhá posílit naše tělo.

Saunová kamna

Náš domácí trh je celkem slušně zastoupen topnými tělesy, které jsou vhodné do sauny. Kamna můžeme mít nejen na dřevo, ale i na elektřinu. Rozdíl je zde značný a tak předem než si taková saunová kamna pořídíme, měli bychom se poradit s odborníky. Je to také otázka ekonomická, protože je podstatný rozdíl vytápět saunu dřevem anebo elektrickými kamny.

Saunové moduly

Na trhu se můžeme ale také setkat se saunovými kabinami, které jsou vlastně prefabrikovanými hotovými výrobky. Rozdíl mezi jednotlivými kabinami je v rozměrech, velikosti sauny, materiálem, ze kterého jsou vyrobeny a podobně. Velkou výhodou těchto modulů je, že se hodí do malých bytů nebo malých prostor, třeba i na balkon.

sponzorovane odkazy