Jak si správně čistit zuby

Spousta firem se nás snaží v reklamách přesvědčit o tom, že právě jejich zubní kartáček nebo pasta jsou ty nejlepší, a že jenom s jejich výrobky budete mít opravdu čisté zuby. Ale ani ten nejlepší kartáček vám nepomůže, pokud si budete zuby špatně čistit. Spousta lidí si zuby nečistí tak, jak by měla. Hodně z nich to také ví, ale než by se zeptala svého zubaře na to, jak si zuby čistit správně, raději zarytě mlčí a čistí si je po svém. Pokud tedy k zubaři vůbec chodí. Přitom špatnou technikou si můžete způsobit doživotní poškození dásní a také si zadělat na nejeden nepříjemný zubní kaz nebo zánět. Při špatné technice čištění se štětinky kartáčku nedostanou všude tam, kam by se měly dostat, a bakterie mají volné pole působnosti. Jestli už máte dost neustálých problémů se zuby, zkuste se řídit několika zásadními poučkami. Stav vaší ústní dutiny se mnohonásobně zlepší, a vy se tak vyhnete stresu z bolestivých zákroků u zubního lékaře.

Jak na to?

  1. Čím častěji, tím lépe

Zuby si čistěte minimálně 2x denně, pokud to stihnete víckrát, ničemu tím neuškodíte. Pokaždé si čistěte zuby 2 minuty. Kratší čištění by nebylo příliš efektivní, delším si zas jen zbytečně dráždíte dásně. Proto je tato doba akorát.

  1. Používejte ústní vodu

Kromě zubní pasty se naučte používat i ústní vodu. Díky své konzistenci se dostane i to míst, kam se s běžným kartáčkem nedostanete, a vyčistí vám zuby na sto procent.

  1. Používejte mezizubní kartáček a dentální nit

Zbytky jídla se často usazují v mezizubních prostorech, kde dokážou napáchat spoustu škody. Právě zde vzniká nejvíc zubních kazů a zánětů dásní. Pokud nevíte, jak si vybrat mezizubní kartáček a nit, nebo je neumíte používat, nebojte se zeptat svého zubního lékaře. Určitě vám rád poradí. V tomto případě neplatí, že by dražší produkt byl i kvalitnější. U mezizubních kartáčků hledejte hlavně tvar, který vám nejvíce vyhovuje a který se nejlépe dostane do štěrbin, a kvalitní materiál štětinek. Kvalitní mezizubní kartáčky poznáte hlavně podle toho, že se nebudou lehce odtrhávat od držátka, ale budou v něm pevně zapuštěné. Nejspíš budete muset vyzkoušet několik značek, než kápnete na ten pravý produkt, ale věřte, že to za to stojí.

  1. Tvar zubního kartáčku

Samotná koupě zubního kartáčku vyžaduje, abyste zkoušeli a popřípadě si přečetli nějakou tu recenzi na diskusních fórech. I ten nejdražší kartáček může mít špatný tvar štětinek. Výrobci se často předhánějí v tom, kdo bude mít modernější kartáček, přitom ten nejjednodušší může být ten nejlepší. Pokud nevěříte, vyzkoušejte kartáčky Curaprox, které byly v testech vyhodnoceny jako nejlepší, a přitom jsou cenově dostupné pro každého.

  1. Pravidelně měňte kartáček

Po každém použití kartáčku se zvyšuje výskyt bakterií v jeho štětinkách, proto je dobré ho jednou za čas vyměnit. Obecně se doporučuje měnit každý jeden až dva měsíce. To je přeci jenom krátká doba, hlavně pokud jste investovali do velmi drahého kusu. To lze vyřešit pravidelným omýváním štětinek kartáčku dezinfekcí. Nezapomeňte ale desinfekci řádně opláchnout, než dáte kartáček do úst.

  1. Elektrický zubní kartáček – ano nebo ne?

Určitě jste už zahlédli v obchodech elektrické zubní kartáčky. Hlavní výhoda spočívá v tom, že dovede učinit více otáček za minutu, než kolik by jich udělal člověk vlastní silou. Investice do tohoto typu kartáčku se vám sice nevrátí, ale pokud jste líní si čistit zuby vlastnoručně, rozhodně ho svým zubům pořiďte.

  1. Při čištění se zabavte

Pokud patříte mezi lidi, které pár minut s kartáčkem neskutečně nudí, zkuste si při čištění zubů nalézt nějakou zábavu. Například můžete sledovat televizi, poslouchat rádio, zkontrolovat si kabelku nebo brašnu na druhý den, a podobně. Je to přeci jenom zábavnější, než prázdné zírání do zrcadla a vám uteče čas určený pro ústní hygienu mnohem rychleji.

  1. Jakou používat techniku

Čištění zubů je svým způsobem věda. Jestli si myslíte, že si zuby vyčistíte efektivně tak, že budete bezmyšlenkovitě přejíždět kartáčkem přes zuby bez jakéhokoliv systému, jste na omylu. Čištění totiž vyžaduje přesný systém jasně daných úkonů. Jakmile je budete dodržovat, dosáhnete nejen zdravých, ale i krásně bílých zubů.

Postup:

  • Kartáček držte vždy pod úhlem 45°. Štětinky se nedotýkají jen zubů, ale i dásně.
  • Poté stírejte celou plochu každého jednotlivého zubu, a to ve směru od dásně směrem ke konci zubu.
  • Toto stírání provádějte jemnými krouživými pohyby v rozmezí vždy jen jednoho jediného zubu. Na každém zubu 5-10 krát za sebou
  • Tento proces vykonejte u všech zubů z obou stran!
  • Nakonec očistěte zuby na  kousacích plochách stoliček. Nevynechejte ani ty nejhůře přístupné stoličky! Právě ty patří mezi nejvíce zkažené zuby, jejichž vyspravování je bolestivé a pro zubaře náročné.
  1. Nezapomínejte na jazyk

Jazyk je semeništěm bakterií, proto ho jednou za čas (například jednou za týden) vyčistěte dlouhými stíracími tahy. Zabráníte tak nepříjemnému zápachu z úst.

Možná se vám náš návod zdá moc složitý, ale věřte, že jeho osvojení za to stojí. Pár minut denně vás zachrání od bolesti, a mnohdy i od velkých finančních výdajů za nové zuby.

sponzorovane odkazy