Jaké jsou výhody proteinové diety?

Chystáte se vrhnout na změnu životního stylu a u ní chcete zdravě a dlouhodobě zhubnout? V tom případě je pro vás každá rada drahá. Naštěstí existuje proteinová dieta. Co umí a vyplatí se ji vyzkoušet? Na to si odpovíme právě v tomto článku.

Touha po štíhlejším těle a zdravějším životním stylu je chvályhodná. Jenže, jak to udělat, aby výsledky byly viditelné i někde jinde, než jen ve vašich představách?

Low carb dieta: https://ifarmacie.cz/low-carb-dieta/

Celkem často se stává, že lidé i přes veškeré úsilí a dodržování nejrůznějších rad stále ne a ne zhubnout. To je přirozeně velmi demotivující a život takového nešťastníka se pomalu ale jistě vrací do zajetých kolejí. (Proč se snažit, když to stejně k ničemu není, že?)

Není ale nutné propadat panice. Místo toho vyzkoušejte proteinovou dietu, která vás vašich kil během chvíle zbaví.

Proč pořád nehubnu?

Úplně na začátek si řekneme něco o tom, proč i přes veškeré úsilí nemůžete zhubnout. Zjednodušeně je to proto, že věříte některému z mýtů.

Mezi ně se řadí informace o tom, že:

 • Kvůli hubnutí nemusíte cvičit
 • Abyste zhubli, musíte držet hladovku
 • Vám pomůže zhubnout jeden druh potravin (jablka, zelí, polévka…)
 • Nesmíte jíst po 18. hodině
 • Musíte jíst každé 2 hodiny
 • Tuk je špatný
 • Nízkotučné potraviny vám pomohou zhubnout

A mnoho dalších zaručeně fungujících rad.

Nebudeme rozebírat všechny body po jednom. Místo toho se zaměříme na tři nejdůležitější z nich. Abyste zhubli, budete muset cvičit. To je zkrátka fakt. Jen pohybová aktivita pomáhá zrychlovat metabolismus a budovat svaly, které jsou pro efektivní hubnutí tolik potřeba.

Tím se dostáváme k dalšímu bodu, kterým je hladovka. Možná budete namítat, že hladovkou se vám už jednou podařilo zhubnout. S tím nelze než souhlasit. Věděli jste ale, že takovýmto hubnutím přijdete jen o vodu a podstatnou část svalové hmoty? Na podílu tělesného tuku se hladovka téměř neprojeví. A to je přesně i ten důvod, proč po návratu k běžné stravě přichází tolik obávaný jo-jo efekt.

S tímto bodem nutně souvisí bod tři, tedy, že vám s hubnutím pomůže jen určitý typ jedno druhové stravy. Vše, co uděláte je jen to, že snížíte kalorický příjem, který povede k rychlé ztrátě svalů. Místo toho vsaďte na potraviny, které je před takovou ztrátou ochrání. Svaly se vám pak za to odvděčí tím, že se postarají o váš tělesný tuk. Z dlouhodobého horizontu proto k jo-jo efektu vůbec nedojde.

Proteinová dieta

Právě na tomto principu funguje proteinová, nebo také jinak řečeno ketonová dieta. Ta je uživatelsky velmi přívětivá a zároveň zabrání tomu, abyste během hubnutí přicházeli o aktivní svalovou hmotu.

Ketonová dieta funguje tak, že ze své stravy vyřadíte potraviny bohaté na cukry a škroby. Nejde jen o sladké dorty a sušenky, ale třeba i o džusy a ovoce. Místo toho do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na bílkoviny (např. kvalitní maso), zdravé tuky a hojnou porci čerstvé i tepelně upravené zeleniny.

3 vzorové jídelníčky na týden: https://www.proslim.cz/proteinova-dieta-3-vzorove-jidelnicky-na-tyden/

Sacharidy jsou ale pro fungování lidského těla nezbytné. Tím, že je tělu nedodáte z externích zdrojů, bude nucené sáhnout do svých vlastních tukových zásob, které promění na látky, které jsou pro jeho provoz potřeba. Tomuto procesu se říká ketóza.

Samotná ketonová dieta má tři fáze. V té první budete mít k dispozici trochu užší výběr povolených potravin než v těch dalších. Může za to fakt, že v první fázi dochází k největšímu úbytku hmotnosti. Druhá fáze se také vyznačuje hubnutím, ale už ne tak moc, jaké je typické pro fázi před ní. Třetí fáze už je pouhou fází udržovací. (Která je ve skutečnosti váš nový životní styl.)

Účinky proteinové diety

Proteinovou (ketonovou) dietu si lidé oblíbili z mnoha jasných důvodů. Nejen, že jim pomáhá s hubnutím, ale také při ní v porovnání s jinými typy hubnutí nepociťují hlad.

Dále můžeme v souvislosti s proteinovou dietou hovořit o:

 • Zrychlení metabolismu
 • Snížení chuti k jídlu (nebudete se dojídat, ani zbytečně zobat)
 • Prevenci cukrovky
 • Zlepšení nálady
 • Prevenci některých druhů rakoviny
 • Zlepšení kvality spánku

Lékaři a vědci také zkoumají účinky proteinové diety na léčbu syndromu polycystických ovarií. Také sledují možný vliv této diety na prevenci a léčbu Alzheimerovy choroby. Na tyto výsledky si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Je ale potřeba dodat, že proteinová dieta není vhodná pro všechny. Vyhnout by se jí měly děti, které ke svému správnému vývoji potřebují všechny složky potravy. Proteinová dieta není vhodná ani pro těhotné a kojící ženy, jelikož ony i plod mají jiné výživové nároky.

Pokud proteinovou dietu doplníte aktivním pohybem a při jejím dodržování nebudete podvádět, uvidíte, že své vysněné postavy nakonec opravdu dosáhnete.

sponzorovane odkazy