Léčivé účinky Vilcacory

Vědecký název této rostliny je Uncaria tomentosa a Uncaria guianensis. Patří do čeledi Rubiaceae. Můžete ji nalézt pod názvy kočičí dráp nebo řemdihák plstnatý.

I když proběhlo několik klinických studií, většina výsledků bohužel chybí. I přesto je jasné, že rostlina má protizánětlivé, protirakovinné a imunostimulační vlastnosti. Tyto vlastnosti byly potvrzeny při studiích, které byly prováděny na zvířatech. Vilcacora se užívá v podobě čaje. V žádném případě se pití tohoto čaje nedoporučuje před nebo po chirurgickém zákroku, ani by jej neměli pít lidé, kteří jsou uživatelé imunosupresivní terapie. Vilcacora se nedoporučuje konzumovat ani  dětem, protože nebylo provedeno dostatečné množství vědeckých studií.

CO JE VILCACORA?

Jedná se o druh révy, které roste v tropických oblastech, patřící do mořenové rodiny. Nejčastěji se réva vyskytuje v jihovýchodní Asii, a v jižní Americe. Celkem na světě existuje asi 34 druhů této rostliny. Druhy, které jsou určeny k lékařskému použití jsou U. tomentosa a U. guianensis. Tyto dva druhy se vyskytují především ve státech jižní Ameriky. Jedná se o lijány, které mohou dosahovat délky až 305 metrů a jejich průměr je několik centimetrů.

VILCACORA – DRUHY

 1. guinensis se shromažďují ve své domovině, v jižní Americe, pro trhy, které se nachází v Evropě. U. tomentosa se zase vyváží na trh americký. Gambir je jeden z druhů vilcacory, který roste především v Asii, se používá jako opalovací prostředek. Kromě toho se ale hojně využívá i v lékařství, a to hlavně proti průjmovým onemocněním.

DÁVKOVÁNÍ

Asi nejčastěji se uvádí, že doporučenou dávkou je 1-2 gramy a to 2-3 denně. Doporučuje se 20-30 mg extraktu kůry. Pozor by si měli dát citlivější jedinci, u kterých by se mohly vyskytnout nežádoucí účinky. S těmi musí počítat i lidé, kteří si svévolně zvyšují dávky a berou přípravek nadměrně. Mezi nežádoucí účinky patří například průjem, bolest žaludku, renální účinky, neuropatie, či riziko krvácení.

HISTORIE

Rostlina je již po dlouhá léta známá díky svým léčebným účinkům na lidský organismus. Domorodé kmeny ji využívali k léčbě ran, artritidy, žaludečních vředů, střevních potíží, ale i při kožních potížích a nádorech. Pro lékařské účely se využívá vnitřní kůra a kořen. Ve státě Peru se vaří speciální odvar, který má protizánětlivé a protirevmatické účinky a navíc se často využívá jako antikoncepční prostředek. Dále se s odvarem léčí žaludeční vředy, nádory, nemoci jako je kapavka, úplavice, ale i rakovina močového traktu speciálně u žen.

DISTRIBUCE

Poptávka po produktech z vilcacora stále roste. Největší nárůst zájmu v Evropě byl zaznamenán po tvrzení, že se dá využít při léčbě AIDS. V USA zase lidé věří, že se čajem z vilcacory dá léčit hemeroidy, divertikulitida, peptické vředy, kolitida, gastritida a další onemocnění. Skutečností ale je, že nebyly provedeny žádné spolehlivé vědecké výzkumy, které by tyto informace skutečně potvrdily.

CHEMICKÉ SLOŽENÍ

Co se týče chemického složení, tak existuje mnoho záznamů. V jednom druhu je možné najít až 150 chemických sloučenin, a z toho 50 je připsáno U. tomentose. Společné důležité sloučeniny všech druhů jsou ale indol, flavonoidy, terpenoidy a alkaloidy.

POUŽITÍ A FARMAKOLOGIE

Její speciální schopností je to, že působí antivirově. Navíc dovede celkově posílit imunitní systém a bojuje proti infekcím. Kromě toho má protizánětlivé a antioxidační účinky. Využívá se jako přírodní léčivo pro mnoho nemocí, jako je například artritida, astma, diabetes, ale také proti alergiím nejrůznějšího typu, proti únavovému syndromu, rakovině, virové infekci, vředům, ale také hemoroidům a dalším.

 • PROTIZÁNĚTLIVÉ ÚČINKY

Vilcacora (někdy též Vilkakora) obsahuje látky, které působí na člověka protizánětlivě. Kromě toho má antioxidační účinky. Prostředí, ve kterém rostlina roste, jí dává mnoho dobrého, co může pak přenést na lidský organismus. Odstraňuje volné radikály, které vedou k řadě onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

 • RAKOVINA

Některé experimentální studie potvrdily, že vilcacora má jistý vliv na rakovinové buňky. Je teda pravděpodobné, že dokáže bojovat s rakovinovými buňkami některých druhů rakovin, jako je například leukémie, lymfom plic, děložního čípku, karcinom tlustého střeva, rakovina prsu, a dalších. Vilcacora chrání také buňky kůže, které by mohly být poškozeny ultrafialovým zářením.

 • ANTIMIKROBIÁLNÍ AKTIVIT

To znamená, že má antivirovou aktivitu proti virům stomatitidy. Bohužel žádné studie tuto skutečnost nepotvrzují.

 • KARDIOVASKULÁRNÍ ZDRAVÍ

Působí jako diuretikum. Kromě toho působí proti hypotenzi. Srdce člověka je tak lépe chráněno. Vilcacoru je možné užívat při touze odvrátit infarkt a mozkové příhody.

 • EPILEPSIE A ALZHEIMEROVA CHOROBA

I když neexistují přesné studie, je jasné, že vilcacora zlepšuje kognitivní procesy. Toho lze využít u některých chorob, jako je epilepsie nebo Alzheimerova choroba.

 • IMUNITA

Bylo prokázáno, že vilcacora je schopna stimulovat imunitní systém. Navíc rozšiřuje cévy, a působí diureticky. Navíc má pozitivní vliv na hladké svalstvo, které se nachází například ve střevech.

 • ARTRITIDA

Bylo provedeno několik málo studií, jejichž výsledky ukázaly, že požití vilcacory zlepšuje osteoartrózu a symptomy revmatoidní artritidy. Bolest, která je způsobena artritidou, se výrazně sníží, čímž se pacientovi výrazně uleví.

 • OPRAVA DNA

Tím, že kočičí dráp obsahuje extrakty, které jsou rozpustné ve vodě, je možné zvýšit reparace DNA. Mitogenní odezvu, obnovu leukocytů po poškození DNA způsobené především chemoterapií. Chemoterapie se stala běžnou součástí rakoviny různých druhů. Většinou má vedlejší, negativní účinky na lidský organismus, mezi ně patří i poškození DNA zdravých buněk.

 • LÉČBA HIV

Vilcacora může být použita jako doplněk stravy pro lidi, kteří trpí nějakou virovou infekcí, jako je například HIV. V roce 2011 byly provedeny studie, které potvrdily, že vilcacora by mohla mít účinky na virus HIV. Především se jedná o zpomalení progrese HIV. Bohužel tento výzkum není ale dostačující, a proto se nedoporučuje vilcacora užívat s jinými léky, protože by se mohly objevit nežádoucí vedlejší účinky.

 • OPARY

Co se týče herpes – opary, má vilcacora účinky i zde. Virus může v těle člověka sídlit i celý život a pravidelně se projevuje na povrchu těla jako malé puchýřky, které se mnohdy promění až ve velké vředy.

JAK POUŽÍVAT VILCACORA

Nejčastěji se vilcacora vyskytuje jako doplněk stravy, který se dá koupit ve specializovaných prodejnách. Prodává se ve formě kapslí, tabletek nebo čaje.

ZÁVĚREM

Pokud nejste nijak vážně nemocní nebo nemáte žádný problém, který by vilcacora řešila, a chcete tento přípravek užívat, nezoufejte. I tak je možné užívat doplněk stravy jako prevenci před vznikem mnoha vážných onemocnění. Ochrání například před opary nebo poruchami imunitního systému. Dále chrání lidské tělo před rakovinovými onemocněními. Již po dlouhá staletí se vilcacora tradičně používá. Jejich účinků se využívá i v moderní medicíně.

sponzorovane odkazy