Problém jménem citlivá pokožka

Jak je možné, že kůže reaguje nepřiměřeně na podněty, které ostatní lidi nechávají v klidu? Proč jste se právě vy narodili s citlivou pokožkou? Ačkoliv se vám to jeví tak, že máte velkou smůlu, ve skutečnosti je v současné době spíše štěstí citlivou pokožku nemít. Podle statistik trápí zvýšená citlivost kůže více než polovinu evropských žen. S ohledem na stav před 20 až 30 lety jde o zhruba dvojnásobný počet. Alarmující? Rozhodně!

Opravdu máte citlivou pokožku?

Pojem citlivá pokožka sice zdomácněl, ale z lékařského hlediska nejde o definici ničeho konkrétního. Obecně se používá k označení kůže, která nedokáže dostatečně chránit nervová zakončení. Nadměrnou reakci může způsobovat jeden či více z množství faktorů. Velmi často jde o reakci na určitou potravinu nebo agresivní složku v kosmetice. Spousta lidí však trpí také v důsledku velkých teplotních výkyvů. Citlivé kůži nesvědčí ani působení UV záření.

V každém případě je intenzita reakce velmi individuální záležitost, a proto si péče žádá specifický přístup. Špatná zpráva je, že citlivá pokožka není nemoc. Proto ji nelze zcela vyléčit, ale pouze zmírnit projevy přecitlivělosti.

Stoprocentně vám prospěje vitamín C

Kůži velmi prospívá zvýšený příjem vitamínu C. Je to poměrně jednoduchý a přitom efektivní způsob, jak zmírnit některá kožní onemocnění, redukovat tvorbu vrásek a zajistit celkově zdravější vzhled pokožky. Začněte proto pravidelně pít vodu s citronovou šťávou, která kromě vitamínu C obsahuje také antioxidanty a další potřebné látky.

Bez opalovacího krému na sluníčko nechoďte

Když se to s opalováním nepřehání, má jistý přínos pro zdraví, nicméně lidé s citlivou pokožkou by neměli na sluníčku strávit příliš mnoho času. Samozřejmostí by měla být ochrana pokožky pomocí kvalitního opalovacího krému. Vyberte si produkt, který neobsahuje látky narušující endokrinní systém.

Pořiďte si speciální kosmetiku pro citlivou pokožku

Jak poznáte, že je daný produkt vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou? Ve složení by neměl být uveden alkohol, syntetické vonné látky, barviva a další nežádoucí složky. Zaměřte se proto na specializované kosmetické řady jako je například oblíbená značka Sensibio od Biodermy. Skvělým pomocníkem může být i micelární voda.

Pro citlivou pleť jsou vhodné také přírodní oleje s obsahem mastných kyselin. Třeba populární kokosový olej nebo bambucké máslo.

Pomoct vám může i zdravá strava

A teď to nejdůležitější. Stav pokožky je do značné míry odrazem toho, co jíte. Proto byste neměli konzumovat problematické potraviny, které organismus zbytečně zatěžují. Jmenovitě jde o lepek, sojové produkty a potraviny obsahující konzervanty a barviva. Senzitivní osoby by měly konzumovat spíše čerstvá jídla, spoustu zeleniny a ovoce. Výraznou změnu k lepšímu můžete pocítit po absolvování veganské diety. Tento způsob stravování lze dodržovat dlouhodobě a jeho přínos je nesporný.

sponzorovane odkazy