Proteinová dieta – malý zázrak na poslední chvíli

Znáte to. Zimní chrumy za námi, léto před námi. Kabáty odkládáme do skříně, shazujeme přebytečné svršky a odhalujeme své svůdné křivky. Někteří tyto časy milují, jiní je proklínají. Přece jenom už není tak snadné schovat špíčky. Ženy se letního období často obávají. Ještě však není tak pozdě, abychom dostali svá těla do požadované kondice. Jdete do toho s námi? Pokud máte dostatek kuráže, vsaďte na proteinovou dietu! Ne. Nebude to snadné, ale bude to fungovat.

Co je „Proteinová dieta“?

Jedná se o odborníky velice propagovaný způsob snižování tělesné hmotnosti. Jde o zdravější a promyšlenější alternativu dříve tak populární Atkinsonovi diety.

Spočívá ve snížení tuků a sacharidů ve stravě a zároveň ve zvýšení příjmu bílkovin (= proteinů). Vše samozřejmě musí korespondovat s celkovým denním příjmem kalorií.

Na jakém principu funguje?

Při deficienci sacharidů se tělo dostává do stavu „ketózy„, což je stav, kdy tělo nemá dostatečný primární zdroj energie – cukry. Sahá tedy po zdroji alternativním – tucích. Výsledkem je poté konstantní odbourávání tukové tkáně po celou dobu diety.

 TIP: podívejte se na srovnání nejznámějších proteinových diet.

Hlavní přínosy proteinové diety

Spolehnete-li se na na tuto metodu, můžete počítat s maximálními výsledky za minimální čas. Jde tedy o ideální nouzovku, pokud vám dovolená již klepe na dveře. Zároveň nadbytečný příjem bílkovin ochrání vaše svalstvo.

 TIP: recenze nejznámější proteinové diety.

Na co si dát pozor?

Každá dieta má svá pro a proti. Tato není žádnou výjimkou. Pokud si stravu neohlídáte a dáte si jen ždibeček cukru navíc, můžete to celé zabalit, protože ke ketóze nedojde.

Pozor si dávejte hlavně na dostatečný energetický příjem. Za samozřejmé a nutné je zde považováno hlídání, plánování a počítání kalorií a makroživin. Bez těchto procesů se takovéto hubnutí neobejde.

Pokud by nedošlo k zvýšenému příjmu bílkovin, hrozilo by vám spalování svalové hmoty a tím pádem nežádoucí úbytek svalstva. A svaly, ty spalují tuky, takže ty chceme! Zároveň dochází také k rapidnímu snižování vody v těle, takže si musíte pořádně hlídat pitný režim a zařadit do něj minerálky s dostatkem sodíku a draslíku.

V takovýchto tipech přechodného stravování si po jejich vysazení musíte více, než pečlivě hlídat, co vkládáte na talíř, neboť je tu vysoké riziko nechtěného jojo efektu.

Jak vypadá výsledný jídelníček?

Protože budete jíst převážně bílkovinná jídla, nečekejte nějakou přílišnou variabilitu. Jídelníček bude tvořen převážně potravinami jako jsou: maso, sýry, mléko a mléčné výrobky jako tvarohy, neslazené jogurty a podmáslí. Vejce, ryby a dále spousty zeleniny.

Na závěr…

Nezapomínejte, že proteinová dieta je, jako každá jiná, pouze přechodným stylem stravováním a nelze ji držet neustále. Zároveň je nesmírně náročná na psychiku a musíte na ni mít velice silnou sebedisciplínu a vůli. Pokud však všechny výše zmíněné body dodržíte, můžete se však těšit více, než lákavému výsledku. Nutno dodat, že do této diety byste se rozhodně neměli pouštět na vlastní pěst. Je více než rozumné spolupracovat s výživovým poradcem, který se ve svém oboru vyzná a starat se o vás bude i po skončení diety, kdy by mohlo dojít k nechtěnému zpětnému nabrání hmotnosti ještě s dárečkem v podobě dalších kil navíc.

Pokud se pro tuto dietu nakonec rozhodnete, přeji vám pevnou vůli v sebe samu a hodně disciplíny, budete to potřebovat. Bude to však stát za to!

sponzorovane odkazy