Komplikace při žaludečních vředech

Právě možné komplikace žaludečních vředů v minulosti představovaly hlavní nebezpečí této nemoci jako takové. Krvácení, proděravění žaludku, postup vředů směrem k dalším orgánům. Tak vypadaly nejčastější hrozby, které se mnoha lidem nakonec staly osudnými. I přesto, že v současnosti disponujeme velice účinnými léky  i postupy, jako jsou endoskopie nebo tepelná sonda, stále není možné hrozbu komplikací žaludečních vředů podceňovat.

Výmluvným dokladem tohoto faktu je pak například skutečnost, že ještě před pěti lety jen na území Spojených států ročně zemřelo více než patnáct tisíc lidí právě následkem komplikací žaludečních vředů, a to dokonce pouze těch, které byly způsobeny tzv. nesteroidními antirevmatiky.  V žádném případě přitom nejde o okrajové přípravky, s nimiž se běžný smrtelník téměř nesetká. Nejznámějším zástupcem této skupiny léků účinkujících především proti bolesti je totiž  aspirin. Nejde samozřejmě o léky, jež by nutně byly nebezpečné úplně každému Přesto existuje významná kategorie osob, pro něž jsou mimořádně rizikové.

Jedno z vůbec nejčastějších komplikací žaludečních vředů je potom nepochybně jejich krvácení.  V zásadě je možné rozlišit dva hlavní způsoby, kterými k němu dochází, a podle nichž je také lze rozeznat.

Jednak může probíhat po delší dobu, kdy není příliš intenzivní. Potvrzení, že krvácení má skutečně souvislost s přítomností žaludečních vředů lze v takovém případě získat prostřednictvím speciálního vyšetření pacientovy stolice, hovoříme zde o tzv. okultním krvácení. Druhou variantou  je pak možnost, aby žaludeční vřed přímo poškodil s ním sousedící tepnu. Tehdy je krvácení velice silné a každému postiženému je na první pohled jasné, že jde o mimořádně nebezpečnou situaci. Pacient v takovém případě obvykle zvrací krev, a jeho bolesti břicha se stávají nesnesitelnými. Dojde-li k tomuto intenzivnímu krvácení, je nezbytně nutné zařídit okamžitý transport pacienta do nemocnice. V opačném případě toto náhlé krvácení může skončit smrtí!

Další nebezpečnou komplikací potom může být být nečekané proděravění žaludeční stěny. Její riziko spočívá v hrozbě přesunu obsahu žaludku do sousedící břišní dutiny, kde díky svému kyselému charakteru může vést k závažnému zánětu pobřišnice. Opět je nutný okamžitý převoz do nemocnice, kde nemocný, rovněž trpící silnými bolestmi břicha, musí bezodkladně podstoupit operaci.

Žaludeční vřed nemusí „pouze“ proděravět stěnu žaludku, ale stejně tak je možné, aby došlo k jeho prorůstání skrze tuto stěnu, přičemž následně může tlačit na blízké orgány. Velice často jde například o část slinivky břišní. Tento stav obvykle charakterizuje opět silný pocit bolesti, která však na rozdíl od ostatních komplikací vystřeluje do oblasti zad. Mezi lopatkami tak nemocný prakticky stále pociťuje bolest, jejíž intenzita se však tentokrát příliš nemění podle toho, zda jsme zrovna po jídle či ne.

Zmiňme zde rovněž zúžení dolního žaludku, které představuje poslední z nejrozšířenějších komplikací. K němu obvykle dochází až po prodělání žaludečních vředů, kdy jde o výsledek jeho zhojení, způsobené jizvy či otoku v dotčené oblasti. Výsledkem zúžení této části žaludku je potom znemožnění přirozeného průchodu potravy, jež následně způsobuje rozšiřování objemu žaludku. Pro nemocného s sebou takový stav nese nepříjemné následky v podobě zvracení včerejšího jídla, případně poměrně odporně zapáchajícího říhání.

sponzorovane odkazy