Jídlem proti zánětu močového měchýře

Jednou z hlavních zásad úspěšného boje proti zánětům močového měchýře je pečlivé dodržování pitného režimu. Často se proto doporučuje každou hodinu sáhnout po sklenici s vodou. Pravidelné pití totiž logicky zvyšuje průtok moči, který s sebou nese výrazné urychlení odchodu nežádoucích látek z oblasti močových cest. Spolu s vodou – a samozřejmě také důkladnou hygienou – je však rovněž nutné myslet i na vhodný jídelníček. I jeho skladbou totiž můžeme pozitivně ovlivnit postup a průběh onemocnění.

Hlavním důvodem je prostá skutečnost, že močový měchýř jako takový překvapivě patří mezi vůbec nejcitlivější orgány lidského těla. V praxi to pak znamená, že – zejména pokud nás jeho zánět trápí opakovaně a dlouhodobě – slabost pro pikantní a obecně dráždivé pokrmy se nám nemusí vyplatit. Chceme-li se tak zánětu zbavit pokud možno jednou provždy, měli bychom se seznámit jak s potravinami, které šíření nebezpečných bakterií napomáhají, tak i s těmi, které nám naopak mohou pomoci.

Jak jsme si již naznačili, v prvé řadě jde v podstatě o veškerá pálivá či výrazně kořeněná jídla.  Podobně bychom se raději měli vyhýbat i některým z hlediska dopadů na lidské zdraví „klasickým“ nápojům, jako je káva, sodovky, nebo samozřejmě kolové nápoje. Pro mnohé bude smutnou zprávou jistě také zjištění, že močový měchýř dráždí také alkohol. Překvapivou a možná vůbec nejsmutnější zprávou však je zde především fakt, že v případě problémů se zánětem močového měchýře bychom se měli vyhýbat také černému čaji.

Jako poměrně neobvyklé se může jevit také doporučení, abychom se v této vyhýbali citrusům. U ostatních nevhodných potravin problém spočívá především ve vyšším obsahu cukrů, které přispívají k šíření bakterií v oblasti močového měchýře. Zmrzlina, čokoláda, různé sušenky či cukrářské výrobky tak představují další „zapovězené“ potraviny.

Ale nyní již k tomu, co naopak lidskému tělu postiženému zánětem močového měchýře prospívá. Co se týče nápojů, jde kromě již zmíněné obyčejné vody například o čaj z kopřiv či medvědice. Vhodné mohou být také šťávy z brusinek či borůvek. Zde však je třeba vždy mít na paměti, že bychom se měli mít na pozoru před šťávami doslazovanými cukrem – klasická průmyslově zpracovaná šťáva tak naopak není vhodná, jakkoliv brusinky i borůvky samy o sobě  dokáží pozastavit další šíření bakterií.

Dobré je také vědět, že opětovnému ustavení přirozené mikroflóry můžeme napomoci také bílými zakysanými mléčnými výrobky. Měli bychom si ovšem být vědomi toho, že pokud užíváme či jsme užívali antibiotika, je třeba jejich kultury do našeho těla dostat prostřednictvím potravinových doplňků.

Pokud trpíme problémy s močovým měchýřem, nabízí se celá řada druhů zeleniny i ovoce, které nám mohou být užitečné. Ať už jde o striktní prostředky typu česneku či křenu, zelí, okurky, mrkev, fazole, květák či brokolici nebo mořskou řasu. Zdravé jsou v tomto ohledu třešně i višně či vodní meloun. Stejně tak je třeba zmínit i skořici, jejíž antiseptické účinky jsou pověstné.

Na závěr ještě zdůrazněme, že popsané ingredience, pokud tedy chceme dosáhnout žádoucího účinku, nestačí narychlo a jen přechodně zavést do jídelníčku v případě akutních problémů. Pokud mají být skutečně prospěšné, je třeba se dráždivým jídlům a potravinám vyhýbat stabilně, a doporučené potraviny konzumovat dlouhodobě.

sponzorovane odkazy