Mentální bulimie? Z pekla vlčího hladu pomůže psychoterapie!

Ze začátku je snaha být štíhlá. Jak si udržet štíhlou linii a hlavně nepřibrat? Později se přidávají pocity neustálé nespokojenosti s vlastní postavou. Poté přijdou výčitky z jídla, proč je vlastně nutné jíst? Nestačilo by sníst potravu a následně vyvrhnout, postava by zůstala krásně štíhlá? Jenže stavy přejídání a výčitek se stupňují, pekelné kolečko nabírá na obrátkách, točí se rychleji a vlčí hlad nepřestává číhat! Podobně se cítí postižení mentální bulimií, kterou trpí podle různých průzkumů až 4 % populace.

Přiznat si problém

Kontrola váhy za každou cenu a pomocí jakýchkoli prostředků? I tak se dá zestručnit problém, který trápí tolik dospívajících dívek i zralých žen. A nejen jich, mentální bulimie patří k poruchám příjmu potravy a vyskytuje se také u mužů, byť v menší míře.

Lidí s bulimií je asi třikrát více než s mentální anorexií, dlouhou dobu se daří postiženým svůj problém skrývat. Rodina a přátelé tak dlouhou dobu nemají o duševní poruše blízké osoby tušení. Čím dříve se však postiženému dostane psychoterapeutické pomoci, tím úspěšnější bude léčba.

Úplné hladovění i přejídání

Nemocní mentální bulimií trpí fázemi úplného hladovění, které se střídají s nekontrolovaným přejídáním. Záchvaty vlčího hladu jsou navíc postupem doby častější a množství zkonzumované potravy je doslova enormní. Poté následují výčitky a vyvržení potravy doprovázené užíváním projímadel nebo přípravků na celkové odvodnění organismu. Dochází tak k celkovému vyčerpání organismu, poškození trávicí soustavy vinou průjmů a zácp, trpí zubní sklovina v důsledku častého zvracení. Postižení trpí také častou změnou teplot, nezřídka se u nich vyskytuje zimnice nebo třas.

Léčba pomocí psychoterapie pomůže

Po uvědomění problému je nutné vyhledat psychoterapeutickou pomoc, protože kromě somatických obtíží trpí nemocný hlavně psychicky. Léčba probíhá ambulantně pomocí psychoterapeutických sezení, v závažnějších případech je možné nasadit psychofarmaka a antidepresiva. Návrat sebevědomí a uvědomění si příčiny vedoucí k mentální bulimii je cesta, jak se dostat z pekla vlčího hladu a nesnesitelných výčitek, které doslova ničí postiženému život. O to se snaží také odborníci během sezení, k úplnému vyléčení však musí mít nemocný oporu v rodině.

sponzorovane odkazy