Krvácí vám dásně? Zbystřete! – Jak se léčí paradentóza a jak jí předcházet?

Zdravý úsměv začíná u dásní. Co všechno možná zanedbáte a jak poznat, že je s dásněmi něco v nepořádku? Paradentóza je tajemný nepřítel, který může podkopat i ty nejpevnější zuby, zjistěte, jak se jí bránit.

Paradentóza (jinak i paradontóza nebo parodontitida) je chronického onemocnění parodontu – tedy závěsného aparátu zubů. Jinými slovy se jedná o rozsáhlé onemocnění zubního lůžka, které zahrnuje zánět dásní a destrukci tkání podpírajících zuby, včetně kosti, čímž vede ke ztrátě zubů.

Když se v ústech přemnoží bakterie a vytváří zubní plak, může to vést až k zánětu dásní, který se bez léčby může prohloubit a vést k paradentóze.

Jak poznat paradentózu?

Poznat příznaky je klíčové pro včasnou léčbu paradontózy a prevenci dalších komplikací. Mezi hlavní příznaky patří:

  • Krvácení dásní při čištění zubů – Jako první si obvykle všimnete krvácení dásní během čištění zubů, zbystřete, jedná se příznak zánětu dásní, který může vést až k paradontó
  • Bolest dásní – S krvácením se obvykle pojí bolestivé nebo nateklé dásně, což obvykle ukazuje na zánět nebo infekci spojené s paradentó
  • Ustupující dásně – Dásně, které se začínají ustupovat od zubů a odhalují kořeny, naznačují možnou destrukci tkání podpírajících zuby.
  • Paradentózní chobot: Pokud se na dásních vytvoří takový výrůstek podobný chobotu, je to většinou příznak pokročilé paradentózy a je vhodná konzultace s lékařem.

Pokud si všimnete některých příznaků paradentózy, konzultujte je se svým zubařem, který zjistí, zda se jedná o přechodný zánět dásní nebo rozvinutou paradentózu.

Jak probíhá léčba paradontózy?

Léčba paradontózy zahrnuje postupy zaměřené na ošetření zanícených dásní a obnovení zdraví tkání podpírajících zuby. Mezi nejběžnější metody patří:

  • Profesionální čištění zubů – Navštívení dentální hygieny, kde vám profesionálně odstraní zubní kámen a pečlivě vyčistí zuby. V pokročilém stádiu se provádí důkladné čištění v místní anesté
  • Správná technika čištění zubů – Zubař vám vysvětlí, jak si správně a důkladně čistit zuby, aby se paradontóza nezhoršovala.
  • Léky – Lékař vám může předepsat antiseptickou ústní vodu nebo antibiotika k potlačení bakteriální infekce a snížení zánětu.
  • Chirurgické zákroky – V pokročilých případech paradentózy může být nutný chirurgický zákrok, jako je odklopení dásní pomocí skalpelu a vyčištění zanícených prostor. Někdy je nutné i odstranění částí sliznice nebo plastika kostního lůžka. Mnohdy se ale zuby už zachránit nepodaří.

Jaká je prevence?

Nejlepším možným řešením paradentózy je pochopitelně její prevence. Tu byste neměli podceňovat ani v případě, že žádnými příznaky zatím netrpíte. Paradentóza totiž hrozí až 90 % lidí.

  • Odstraňování zubního plaku – Důležité je pravidelnou a pečlivou ústní hygienou zabránit přemnožení ústních bakterií. Zuby čistěte ráno a večer a používejte i mezizubní kartáčky nebo zubní nit.
  • Čisté zubní kartáčky – Baterie se mohou množit i na zubním kartáčku. Proto byste ho měli měnit minimálně jednou za 3 měsíce.
  • Zdravý životní styl – Omezte cukry, alkohol a cigarety, ty mají na zuby nejhorší vliv.
  • Pravidelná návštěva zubaře – Choďte pravidelně na zubní prohlídky (zpravidla jednou ročně), které v případě některých příznaků paradentózy spojte i s návštěvami dentální hygieny.

Prevence v podobě pravidelné ústní hygieny a návštěv u zubního lékaře je klíčová pro udržení zdravých zubů a dásní. Jakmile si všimnete příznaků, konzultujte je se zubním lékařem, aby bylo možné zahájit vhodnou léčbu a zabránit dalšímu poškození zubů a dásní.

Zdroj obrázku: LIGHTFIELD STUDIOS / stock.adobe.com

sponzorovane odkazy