Jak zjistím, že trpím alergií

Alergie se stala běžnou součástí života dnešního člověka. Ale čím to, že v dřívějších dobách alergie nebyly, a dnes na ně narazíte na každém kroku?

Proč se tolik vyskytuje alergie

Není pravda, že by se alergie dříve nevyskytovaly, spíše je lidé považovali za jiné nemoci. Nejčastěji se alergická rýma zaměňovala s běžným nachlazením. I tak dříve neměla alergie tak masívní výskyt. Alergie na potraviny je daná hlavně tím, že naše strava je plná chemicky vyrobené látky, kterým se tělo může začít bránit. Alergie na prach, pyl nebo roztoče zase může být způsobená přehnanou čistotou našich domácností, která v dětech pěstují právě sklony k alergiím.

Co je to alergie

Alergie není nemoc, ale reakce našeho vlastního těla. Imunitní systém při ní kvůli nesprávné funkci protilátek přehnaně reaguje na látky, se kterými se člověk běžně setkává. Střet alergika s takovou látkou vyvolává různě silné reakce, od vodnaté rýmy, až po smrt udušením. Za alergickou reakci se považují vše, co způsobují věci, které by zdravému člověku nic dělat neměly.

Nejčastější příznaky alergie

Příznaků bývá celá řada, proto se alergie občas těžko odlišuje od ostatních nemocí. Například alergickou rýmu poznáte od té běžné podle náhlého výskytu po střetu s alergenem (prach, pyl, srst,…). Dalšími příznaky mohou být: nadměrné slzení očí, kašel, dušnost, svědění kůže, dušnost nebo zalehnutí uší.

Jak poznám, že mám alergii?

Rozpoznat sám na sobě alergii nemusí být zrovna snadný úkol. I tak to jde, když budete pečlivě sledovat reakce svého těla na různé podněty. Když se nemůžete pomazlit s kočkou, aniž byste se nerozkýchali, jde pravděpodobně o alergii. Pokud vám bývá po jídle špatně, hůř se vám dýchá nebo vám naskočí vyrážka, zjistěte, který potravina vám nevyhovuje. Jakmile začnete tušit, co je vaším alergenem, nechte ho na sebe záměrně působit, abyste zjistili, zda opravdu reagujete přehnaně.

Jak se léčí alergie

Alergie se léčí jinak případ od případu, podle toho, na co jste alergičtí. Pokud zjistíte, že jste alergičtí na srst zvířecích mazlíčků, je nutné zvířátko někomu darovat. Největší alergické reakce ze světa zvířat bývají z koček. Alergikům vadí i ptactvo, proto ani taková andulka nebude zrovna ideálním mazlíčkem. Pokud není možné styku s alergenem zabránit (prachu ani pylu se nikdy úplně nezbavíte), je nutné léčbu podpořit léky.

Vyšetření na alergologii

Jakmile máte pocit, že váš organismus na jaře a v létě nepřiměřeně reaguje na některý podnět, neustále vám teče rýma, slzíte a kýcháte, jste nejspíš alergičtí na pyl. V takovém případě nemusíte nutně čichat ke každé kvetoucí rostlince, abyste zjistili, který konkrétní pyl vám nedělá dobře. Stačí si zajít ke svému obvodnímu lékaři, který vás po vyslechnutí vašich komplikací pošle na alergologii. Zde vám doktor nakape na předloktí malé kapičky různých druhů pylů. Poté do těchto míst píchne jehlou tak, aby se vám látka dostala do krve a spustila tak reakci. Když některá z míst po chvilce zčervenají a napuchnout, bude jasné, na jaké druhy pylů jste alergičtí. Tato alergie se následně léčí v pylové sezóně injekcemi a léky.

Jak poznat alergii na potraviny

Pokud vás již delší dobu trápí průjem, zácpa, nebo křeče do břicha, může být jednou z příčin právě potravinová alergie. V takovém případě je nutné vysledovat, která potravina vám nedělá dobře. Zapisujte si vše, co jste daný den snědli, a jak na to váš organismus reaguje. Například si zapíšete, že jste byli na obědě v restauraci a do hodiny vás začaly trápit křeče v břiše. Takto si nějaký čas zapisujte všechny snědené potraviny a reakce na ně, a za určitou dobu si jednotlivé údaje projděte. Třeba přijdete na to, že váš organismus nesnáší některou určitou potravinu. Nejčastějšími potravinami způsobujícími obtíže jsou mléčné výrobky, rajčata, nebo třeba jablka. Jestli nezjistíte žádnou spojitost mezi snědeným jídlem a vašimi obtížemi, nejspíš není na vině alergie, ale stres nebo třeba léky.

Když vás nečekaně přepadne alergie

I když nejste na nic alergičtí, může se u vás náhle objevit vyrážka. V takovém případě je třeba zamyslet se nad tím, jestli jste nekoupili nový prací prášek, který vám může působit potíže.

Alergická reakce na kosmetiku

Vyrážku s urputným svěděním a zarudnutím mohou způsobovat i mýdla, šampony, krémy, nebo dekorační kosmetika. Pokud vám tuto reakci způsobí výrobek, který už dlouho bez potíží používáte, přesvědčte se, zda není prošlý. Vaše pokožka může reagovat přehnaně i na nový výrobek, zvlášť pokud je parfémovaný. Lidé z přecitlivělou pletí by si tak měli dávat větší pozor na to, co si kupují.

Nejlepší léčba alergie

Nejlepší léčbou alergie je pokud možno úplné odstranění alergenu. Jakmile totiž budete každodenně zahánět alergii léky, a to i případě, že nejste vystaveni alergenu, může si váš organismus nejen vypěstovat proti lékům odolnost, díky čemu už nebudou zabírat, ale dokonce si můžete vypěstovat nové a silnější alergie. Pamatujte si, že přemíra léků proti alergii (tzv. antihistaminik) je stejně nebezpečná, jako alergeny.

sponzorovane odkazy