Jak se starat o dětskou atopickou pokožku v zimě

Atopický ekzém je kožní onemocnění vyvolané nejčastěji alergií (jako reakce na dráždivé podněty). Tato úporná, velmi svědivá a nepříjemná obtíž se vyskytuje u kojenců, dětí i dospělých. Projevuje se obvykle červenou kožní vyrážkou nejčastěji na loktech, zápěstí, krku, pod koleny, na nártech a obličeji. Kůže je velice suchá, rozpraskaná, může i mokvat.

U nejmenších dětí se může atopický ekzém objevit už ve čtvrt roce. Zhoršit jej může růst (prořezávání) zubů, očkování a některé alergenní potraviny.
Pokud je alergenem součást potravy je třeba se jí co nejvíce vyhýbat. Pokud se jedná o kojence, musí dietu samozřejmě držet i maminka nebo přejít na náhradní výživu.
K léčbě se většinou používají kortikoidové masti, není však vhodné je užívat dlouhodobě.

Základní rady v péči o atopickou pokožku

O atopickou pokožku je třeba pečovat celoročně, ale obzvlášť v zimě, kdy problémy s vyrážkou zhoršují přechody z mrazu do tepla, přetopený byt a nemoci (nachlazení, chřipky, angíny, záněty horních cest dýchacích i běžná rýma). Zejména u dětí je péče důležitá a může jim velice ulevit. Nejlépe příznaky zmírníme hydratací, tedy používáním mastí, krémů a olejů. V mrazech se doporučují masti (indulona, vazelína) spíše než krémy.

Při koupání a sprchování není vhodná příliš horká (nad 33 stupňů) voda. Zhoršení ekzému můžeme zmírnit olejovou nebo ovesnou koupelí či koupáním ve vývaru z řapíku, černého čaje, otrub nebo škrobu. Na intimní partie používáme speciální sprchové gely, které se prodávají v lékárnách. Po koupání sušíme jemně, nedřeme ručníkem.

V zimě se často balíme do vlněného oblečení, ale to dětem s atopickou pokožkou může uškodit. Lepší je prodyšná a měkká bavlna.

Vitamíny by děti měly brát pravidelně po celý rok, ale přes zimu obzvlášť. Jejich účinky jsou blahodárné i pro pokožku – zejména vitamíny A, C a E.

Jak přizpůsobit domácnost?

Co dále pomůže dětem s atopickým ekzémem? Je třeba přizpůsobit celý domov a zamezit chytání prachu, proto se musíte obejít bez koberců, závěsů, záclon a čalouněného nábytku. Existují speciální matrace a peřiny. Ty se skládají z několika vrstev a obsahují bavlnu a polyester, které se mohou prát i při vysoké teplotě a tím usazené alergeny odstranit. Speciální lůžkoviny rovněž nepřitahují roztoče a prach, jsou jemné a hebké. Prát by se měly každý týden minimálně při 60 stupních.
Uvnitř domu či bytu by se nemělo kouřit a chovat domácí zvíře.

Vhodné je také používat čističky vzduchu, které odstraňují dráždivé a škodlivé látky vyskytující se v domácnosti, tedy prach, pyly, bakterie a viry, zápach nebo cigaretový kouř. Jsou vhodné pro alergiky s různými příznaky a domácnosti těch, co bydlí na místech se zvýšenou prašností a smogem.

sponzorovane odkazy