Jak může končit bulimie?

Bulimie je poměrně komplikovaná nemoc, která se bohužel vyskytuje často u mladých dívek. Spolu s anorexií se jedná o poruchu příjmu potravy. U pacienta se střídají stavy nekontrolovatelného přejídání vším možným, co mu jen přijde do cesty s následným pocitem viny a touhou rychle se jídla zbavit, ať už prostřednictvím nějakých projímadel a následného vyprázdnění nebo klasického zvracení. Podle pacienta musí kalorie z těla pryč. Bulimie je velmi závažné onemocnění, které není dobré brát na lehkou váhu. Navíc má následky jak fyzické tak i psychické.

Psychickými potížemi jsou dost často deprese. Rozvoj depresí a úzkostných stavů není u postiženého nic neobvyklého. Člověk trpící bulimií má neustálý pocit, že jeho tělo není dokonalé. Jeho utkvělá představa o tom, že je obézní, i když má kila sotva na to, aby se udržel na nohou. Tyto představy je nutné odstranit a naučit člověk myslet opět racionálně. Tělesná hmotnost pacienta by totiž mohla klesnout až na neúnosnou hladinu, kdy by mohlo dojít až ke smrti. Člověk se cítí méněcenný a má problémy se zapojením do společnosti. Velkou část svého života tráví sám, uzavřen do sebe. Často se u něj střídají nálady.

Kromě těchto klasicky psychických poruch se mohou projevit i problémy s metabolismem. To je důsledek úbytku na váze a špatného stravování. Mohou se objevit i jiné tělesné obtíže.

Postižený člověk mívá sníženou frekvenci tepu a také poměrně nízký krevní tlak. Hrozí i selhání srdce. Lidské tělo není zásobováno vším, čím by mělo být. A tak některé látky tělu prostě chybí. Z čehož může vzniknout totální kolaps lidského organismu. Hrozí jak srdeční poruchy, selhání organismu. Z nedostatku tekutin vzniká dehydratace. Jak již bylo zmíněno, nejhorší případy mohou končit i smrtí. Toto onemocnění rozhodně není dobré brát na lehkou váhu. Důležité látky pro tělo by se v žádném případě neměly omezovat. Jedná se například o draslík, hořčík nebo třeba sodík.

To byly jen některé z možných selhání. Další jsou například žaludeční problémy, spojené s neustálým zvracením. Mohou se vyskytovat žaludeční vředy, případně záněty. Tělo tráví potravu mnohem pomaleji než obvykle. A v době, kdy se pacient nekontrolovatelně přejídá je i hrozba prasknutí žaludku. Časté jsou průjmy, ale i naopak zácpy, plynatost, křeče v oblasti břicha.

Člověk postihnutý bulimii má i problémy s ústní dutinou. Je to v důsledku opakovaného zvracení. Objevuje se krvácení dásní, kazivost zubů. Zuby jsou navíc více citlivé, než obvykle a nesnesou střetnutí s horkým nebo naopak studeným jídlem. Je to způsobeno jak častým střetáváním ústní dutiny se žaludečními šťávami, tak i samotným způsobem, kterým si člověk zvracení vyvolává. Člověk si často do hrdla strká nějaké předměty. Tím pádem může dojít i k poškození hrdla. Poškození můře být velmi bolestivé. Člověk si ani neuvědomí, jaké problémy z toho mohou pramenit. Infekce se na takové místo zanese okamžitě.

Pokud člověk často zvrací, tak slinné žlázy začnou nepříjemně otékat. Tyto žlázy se nachází v dolní čelisti. Otok je viditelný i při běžném pohledu. Je to i jeden z charakteristických znaků člověka s bulimii.

Mezi méně časté, ale přeci jen obtíže, které se objevují, patří i problémy se svaly a klouby. Ty totiž velmi výrazně ochabují. Člověk, tím že nedostává stabilní přísun všech potřebných látek, celkově slábne. Souvisí s tím i stav pleti a pokožky. Ta je suchá a viditelně nezdravá, objevuje se i akné, či jiné ekzémy. Člověk je náchylný k otokům, modřinám. Často po zranění zůstávají viditelné jizvy.

Ženy většinou při bulimii ztrácí menstruaci, nebo alespoň jejímu omezení. Hrozí tím riziko, že žena neotěhotní, či bude mít velké problémy. Je možné, že by dítě nebyla schopná donosit.

Bulimie je onemocnění, které postihuje opravdu každou část lidského těla. Má fatální následky jak na fyzické tak i psychické zdraví. V těch nejhorších případech může končit až smrtí. Což je již opravdu velmi závažné. Proto v žádném případě nezlehčujte výskyt této nemoci a postiženému se snažte ihned pomoci.

sponzorovane odkazy