Jak se vyhnout cukrovce

V dnešní době najdeme cukr téměř v každé potravině, ovlivňuje tak zásadně náš život a hlavně zdraví. Cukr rozlišujeme na dva základní druhy – přírodní a uměle vytvořený. Samozřejmě přírodní varianta je pro náš organismus přirozenější, a tudíž i zdravější. Najdete ho převážně v ovoci. Uměle vyrobený cukr sice potřebuje lidské tělo také, ale v mnohem omezenějším množství. Najdete ho nejčastěji ve sladkostech, ale třeba i tam, kde by nutně být nemusel (müsli, jogurty,…). Při konzumaci uměle vytvořeného cukru si musíte dávat velký pozor. Při nadměrné konzumaci se budou cukry přeměňovat v tuky, které se vám budou ukládat na nejméně vhodných místech. Samozřejmě existují chvíle, kdy se potřebujete uklidnit a doplnit ztracenou energii. V takovém okamžiku je dobré si třeba tu čokoládovou tyčinku dát. Snažte se ale vychutnávat a ne sníst sladkost během minuty a jít na další. Při vychutnávání sníte méně cukrů a prázdných kalorií, a přitom budete dostatečně uspokojení.

V České republice je evidováno přes osm tisíc lidí, kteří trpí cukrovkou, přičemž tato zrádní nemoc víc postihuje ženy. Podle výzkumů je cukrovkou reálně ohrožena každá druhá žena. Toto riziko se zvyšuje, pokud je někdo v rodině diabetik. Cukrovka patří mezi tak zvaná civilizační onemocnění a postihnout může každého. Přečtěte si proto pár rad, jak se pokusit diabetu vyhnout.

  1. Hlídejte si váhu

Se zvyšující se hmotností se úměrně zvyšuje i riziko onemocnění cukrovkou. Vaše váha by měla být dlouhodobě stejná, nebo alespoň podobná. Pokud trpíte nadváhou, měli byste začít přemýšlet o shození pár kil. Zhubnutím o 5% z vaší celkové váhy totiž zmenšujete riziko onemocnění až o 70%!

  1. Pomozte glykemickému indexu

Aby se cukr tak rychle nevstřebával, je vhodné pomoct mu tím správným předkrmem. Pro tento účel se nejlépe hodí kyselé potraviny – citróny, kyselá jablka nebo třeba zeleninový salát se zálivkou z vinného octa. Kyselé potraviny zpomalují vyprazdňování žaludku, snižují tak glykemický index a chrání před cukrovkou.

  1. Pohyb jako prevence

Možná namítnete, že nemáte cvičit. Nic takového se po vás nechce. Stačí, když místo výtahu použijete schody, nebo místo ježdění malých vzdáleností autem chodit pěšky. Nejenže vás pohyb chrání před spoustou nemocí, ale jako bonus si i zlepšíte kondici a zhubnete. Je dokázáno, že pětatřicet minut aktivního pohybu denně snižuje riziko onemocnění cukrovkou až o 80%!

  1. Vláknina

Cereálie obecně mají spoustu užitečných vlastností. Kromě zajištění správného vyprazdňování přispívá právě i k prevenci cukrovky. Ale pozor! Dnešní müsli směsi jsou plné cukru, takže jsou naprosto nevhodné. Vybírejte si proto jedině cereálie s vysokým obsahem vlákniny a bez cukru.

  1. Káva

Káva má kromě svých mínusů i své plusy. Ten, kdo vypije denně čtyři a více šálků kávy s kofeinem, je méně ohrožen cukrovkou, než ten, kdo nepije kávu vůbec. Lidé s vysokým krevním tlakem by se ale měli před cukrovkou chránit jiným způsobem.

  1. Jídlo z fast foodů

Pokud fast foodové „dobroty“ tvoří převážnou část vašeho jídelníčku, zaděláváte si na cukrovku. Ne že by tato jídla byla plná cukru, ale jsou nasáklá nezdravými tuky, vy následkem toho přibýváte na váze a objevují se u vás faktory, které jsou pro cukrovku ideální. Jestli vám tato jídla chutnají a nechcete se jich vzdát, snažte se alespoň jejich konzumaci omezit na nezbytné minimum.

  1. Zelenina ano, tmavé maso v malé míře

Změňte svůj životní styl a zařaďte do svého jídelníčku pravidelné porce čerstvé zeleniny. Naopak omezte konzumaci tmavého masa. Časté zařazení tmavého masa do jídelníčku totiž rapidně zvyšuje riziko cukrovky. Jezte ho proto jen občas, a místo něj si dopřejte bílé maso a ryby.

  1. Pryč se stresem

Dnešní doba je plná stresu, který má dopad na celý organismus – zvedá se vám krevní tlak, zrychluje se tep, zkracuje dech a stahuje se žaludek. Stres vám také zvedá hladinu cukru v krvi, proto i když se to zdá nemožné, zkuste ho omezit. Pomůže vám jóga, masáže nebo meditace.

  1. Zdravý spánek

Je důležité, abyste před spaním uměli tak zvaně „vypnout“ a nemyslet na všechny vaše starosti. Jakmile jdete spát vystresovaní, vaše noc a následné ráno nestojí za nic. Ideální dobu spánku má každý člověk jinou, většinou se udává mezi šesti a osmi hodinami. Kratší spánek přispívá ke zvyšování tlaku, delší zase k cukrovce.

  1. Skořice

Zázračným a zároveň dostupným prostředkem pro snížení hladiny cukru v krvi je skořice. Enzymy obsažené v tomto voňavém koření stimulují inzulínové receptory, navíc jako bonus snižují hladinu cholesterolu (stejně jako například čaj zvaný pu erh). Udělejte něco pro sebe a upečte si jablkový závin (samozřejmě ne s tunou cukru) a přidejte do něj skořici.

  1. Nechte se otestovat

Cukrovka ze začátku nepůsobí žádné větší potíže, takže ani nemusíte vědět o tom, že ji máte. Potýrat dokáže až ve vyšším stádiu. Proto je důležité nechat si čas od času změřit hladinu krevního cukru, zvlášť když máte některý z rizikových faktorů – někdo z rodiny je diabetik, vedete nezdravý životní styl, ponocujete,… Pro lidi nad pětačtyřicet let by měla být kontrola cukru samozřejmostí z důvodu hrozby stařecké cukrovky.

sponzorovane odkazy