Rady pro zdravý spánek

Přestože je spánek nedílnou součástí našeho života, má spousta lidí problémy s usínáním a spaním. Působí to sice nelogicky, ale je tomu tak. Pokud jsme unaveni, mělo by si naše tělo samo večer žádat odpočinek a v tom případě si dopřát rychlé usnutí a nerušený spánek až do rána. Ovšem každé lidské tělo a organismus jsou originálem a reagují jinak. Nicméně existuje několik obecných rad a zásad, které nám mohou dopomoci ke klidnému spánku. Nyní se s nimi seznámíme.

  1. Postel využívejte výhradně a pouze k účelu, ke kterému je určena, tedy pro spaní. Je potřeba, aby si vaše tělo spojilo s postelí pocit odpočinku, proto se nedoporučuje na lůžku číst, psát úkoly, jíst a podobně.  Stejná zásada se týká oděvu na spaní. Je nutné zvyknout si, že spát chodíte v pyžamu. Obléknete-li se pak do pyžama, ve vašem těle to poté automaticky vyvolá podvědomou reakci a impuls ke spaní.
  2. Dodržujte ke spaní a také k vstávání každý den přibližně stejný čas. Dodáte-li organismu určitý rytmus, bude šlapat jako hodinky a nebude zmatený. V době, kterou si stanovíte pro usínání, bude pak vaše tělo připraveno na odpočinek. Bohužel ani dospávání o víkendech není ideální. Snažte se raději o vytvoření pravidelného režimu tak, abyste žádný spánkový deficit neměli.
  3. Odpočívejte a spěte zásadně v noci. Místnost před spaním se snažte odhlučnit, zatáhněte závěsy a nenechávejte rozsvícené světlo. Naše tělo totiž před spaním vylučuje do krevního oběhu hormon melatonin, pomocí nějž se určitým způsobem připravuje na odpočinek. Tento hormon synchronizuje naše cykly spánku a bdění, napomáhá snižovat tělesnou teplotu, ovlivňuje jak krevní tlak, tak i krevní oběh, má vliv na metabolismus bílkovin, tuků a cukrů. Během dne brání jeho tvorbě sluneční světlo, proto ho naše tělo uvolňuje pouze v noci. Z tohoto důvodu je důležité spát hlavně během nočních hodin. Spánek v průběhu dne nezajistí odpočinek a budete-li ho takto provozovat pravidelně či dlouhodobě, můžete svému tělu naopak uškodit.
  4. Důležité je nejíst těsně před spaním. Přestože vy můžete mít pocit, že s prázdným žaludkem neusnete, váš organismus to takto nevnímá. Měli byste jíst naposledy 3 – 4 hodiny před spaním. Uložíte-li se ke spánku těsně po jídle, vaše tělo se naopak po příjmu živit připraví na nový výdej energie a neumožní vám klidný spánek.
  5. Vhodné je také dodržovat pravidelný „usínací rituál“. Inspirujte se například kojenci a malými dětmi, které si rychle zvyknou např. na každodenní předčítání pohádek před spaním. Tato činnost, která se pravidelně opakuje a vždy končí spánkem, se nám zakóduje do těla a ono pak přesně ví, co má následovat. Můžeme využít jak meditaci, tak např. čtení, tradiční počítání oveček anebo obyčejné koukání z okna. Rozhodnutí je zcela na vás, pouze musíte zvolit metodu, která vás nedostává do tempa. To znamená určitě ne třeba cvičení aerobiku nebo spinning. To si nechejte na odpolední hodiny.
  6. Pečlivě dbejte na stav vašich matrací a v případě nutnosti je vyměňte za nové. Nepoužívejte matrace proležené, s boulemi nebo jakýmikoli jinými nerovnostmi. Nezapomínejte také na pravidelnou výměnu ložního prádla, praní polštářů a peřin, čímž zabrání tvorbě roztočů. Za hezkého a slunného počasí nechejte občas vše pečlivě vyvětrat, jako to kdysi dělaly naše babičky. Určitě to má svůj význam.
  7. Při spaní se snažte nechávat vždy alespoň mírně pootevřené okno, nezpůsobuje-li vám to zdravotní problémy. Proudění čistého vzduchu je pro náš kvalitní odpočinek velmi důležité. Toto však nepraktikujte, máte-li okna vedoucí do hlučné silnice, dálnice, či křižovatky. Tam je vzduch velmi znečištěný.
  8. V ložnici nebo místnosti, kde spíte, by neměly být umístěny živé rostliny. Možná si tuto poučku pamatujete již ze základní školy, nyní ji však spousta lidí již nerespektuje. Rostliny ,díky chlorofylu obsaženém  v listech, během  fotosyntézy sice vyrábějí kyslík, ale pozor, pouze během dne, kdy na ně svítí slunce. V průběhu noc i kyslík naopak spotřebovávají.
  9. Pravidelně kontrolujte, zda se v místnosti, kde spíte, nevyskytují žádné plísně. Ty se nejčastěji objeví kolem špatně utěsněných oken nebo ve vlhkých koutech. Při pravidelném a dlouhodobém vdechování vzduchu v takových místnostech si lehce přivodíte astma či jiné zdravotní problémy.
  10. Využít můžete také některé tradiční rady babek kořenářek, našich babiček či rozmanitých aromaterapeutických metod. Blahodárné účinky na naše usínání má např. levandulový olej, který použijte buďto do aromalampy, nebo si jím můžete namazat zápěstí, či jej nakapat na polštář. Stejně tak působí i meduňka. Jste-li kreativní, můžete si vyrobit zdravotní polštářek, který naplníte sušenou levandulí nebo pohankou. V obou případech se navíc polštář poté zformuje a přizpůsobí tvaru vašeho krku. Naše prababičky rovněž pravidelně používaly pytlíček kaštanů, které umístily pod polštář. Používat je můžeme během celého roku, tedy i sušené.

Máte-li problémy s usínáním a klidným spánkem a nepomohlo vám dodržování všech výše uvedených bodů, je potřeba hledat chybu někde jinde. V tom případě neváhejte navštívit svého lékaře a potíže s ním konzultovat. Každé zdravé tělo má přirozené tendence ke spánku a nemělo by v něm existovat mnoho opačně působících faktorů. Radou na závěr je určitě nepoužívání prášků na spaní! Ty mohou řešit pouze jednorázové problémy, nikoli však ty dlouhodobé a jsou vysoce návykové. Pomocí nich pouze do těla dostaneme další nežádoucí a jedované látky.

sponzorovane odkazy