Jak bojovat proti zánětu močových cest?

Snad každá z nás ho prodělala. Pokud jste výjimka, určitě znáte alespoň někoho z rodiny nebo známých, kdo ho prodělal. Zánět močových cest není nic příjemného, navíc z dlouhodobého hlediska se ho zbavuje jen velmi obtížně. Způsobuje ho bakterie Escherichia coli, která je jinak našemu tělu velmi prospěšná (všichni si ji jistě pamatujeme z hodin biologie). Bohužel, když se dostane tam, kam nemá, nedopadá to úplně dobře. Jakým chováním této bakterii nahráváte?

Zánět močových cest je často způsoben hned několika souhrami. Nedostatečná hygiena je v dnešní moderní době takřka až na posledním místě nejčastějších důvodů, přesto by se ale měla zmínit. Mnohem lépe se močový měchýř dá omýt při sprchování, než při koupání, proto na to berte ohled i v případě, že Váš favorit je spíše horká vana. Pozor na různé pěny a soli do koupele, které jsou z velké části jen chemie. Čtěte raději složení, může Vám totiž také hrozit narušení přirozeně kyselého prostředí ve Vašich intimních místech. Na druhou stranu existují i typy žen, které to s hygienou v intimních místech naopak přehánějí. Tím si ale také spíše ubližují, protože tím narušují přirozenou mikroflóru, ve které se vyskytují i „zdravé“ bakterie.

Escherichia coli se většinou do močového měchýře dostane z konečníku přes močovou trubici. Ohledně této nemoci mají větší štěstí muži. Jen si vzpomeňte, znáte vůbec nějakého muže, co by trpěl touto nemocí? Pravděpodobně ne, je jich jen velmi malé procento. Muži totiž mají mnohem větší vzdálenost, mezi konečníkem a močovou trubicí (kterou mají navíc ještě mnohem delší, než ženy), takže bakterie má u nich mnohem delší a složitější cestu, kterou obvykle těžko překoná. Escherichia coli má ráda teplé a vlhké prostředí, takže pozor na celodenní běhání po zahradě v mokrých plavkách.

V kombinaci s nedodržování pitného režimu, nedostatečným oblékáním v chladném počasí, nechráněným pohlavním stykem nebo také častým zadržováním moči, můžete příchod zánětu močových cest očekávat velmi brzy. Náchylnější k zánětu močových cest jsou kuřáci a diabetici, z důvodu vyšší hladiny cukru v krvi, která bakteriím vyhovuje. Příznaky, které Vám napoví, že Vaše močové cesty nejsou v pořádku, je například nepříjemné pálení při močení. Doktor Vám pak pravděpodobně nasadí antibiotika.

Prevencí je tedy hodně pít (nejlépe bylinné čaje, které Vám pročistí ledviny) a dbát na to, abyste neprochladla (pozor na studené povrchy při sezení). V neposlední řadě také dojít si na toaletu, když potřebujete, a moč v sobě zbytečně nezadržovat. Pozor na časté střídání sexuálních partnerů, i to údajně zánětu nahrává. Tanga byste také měla nosit spíše méně, než více, protože přes tenkou šňůrku, která se Vám v intimních partiích při chůzi neustále posouvá, se bakterie dostane k močové trubici poměrně snadno. Pokud při menstruaci používáte vložky, je vhodné často je měnit, aby nedošlo ke množení bakterií.

Blahodárně na močové cesty působí brusinky a jakékoliv nápoje z nich, nebojte se je pít i preventivně. Pozor na různé doplňky stravy, které jsou „zaručeně“ brusinkové. Aby Vám byly brusinky v boji proti zánětu vůbec platné, je nutné sníst okolo 700 miligramů brusinkového extraktu. Brusinky mají i jiné pozitivní účinky na Vaše zdraví, protože údajně dobře působí i proti škodlivým bakteriím v ústech a jsou prevencí žaludečních vředů.

Pokud se zánět močových cest zkomplikuje, může dojít často až k selhání ledvin a Vy tak můžete mít trvalé následky, v podobě zhoršené funkce ledvin. Nevynechávejte proto návštěvy svého lékaře a nechte si udělat u gynekologa výtěry, které Vám potvrdí, že jste se bakterie nadobro zbavila. Je lepší mít jistotu, než jen sedět a čekat, kdy se zánět močových cest zase vrátí.

sponzorovane odkazy