Jak léčit zánět šlach

Při pohledu na v současnosti stále se rozšiřující rejstřík dostupných možností léčby zánětu šlach člověk snadno podlehne dojmu, že prakticky není možné se v takto pestré nabídce rychle zorientovat. Množství nejrůznějších alternativních, ale přesto „zaručených“ postupů a terapií navíc jednoho snadno přivádí k myšlence, že vlastně ani pořádně nelze odlišit nabídky nejrůznějších spirituálních hochštaplerů od prověřených technik posvěcených současnou medicínou. Pokud si od následujících řádků slibujete rozlousknutí celého problému, či jednoznačnou radu, na kterou stranu se přiklonit, pak vás s největší pravděpodobností poněkud zklameme. Nepřinášíme totiž odpověď na otázku, za kým se tedy se zánětem šlach vydat a kam nikoliv. Náš cíl je o poznání skromnější: ve stručnosti popsat, co se zánětem šlach můžete udělat sami, a jaké jsou možnosti u odborníků.

První nezbytné kroky v boji se zánětem šlach, které zvládneme i bez pomoci lékaře jsou poměrně prosté. V prvé řadě jde zejména o to, abychom ze všeho nejvíce dbali na co možná nejpečlivější omezení pohybu zanícené šlachy. Tento jednoduchý princip je totiž naprostým základem jakékoliv úspěšné léčby. Kromě toho bychom se však měli seznámit i s vhodným rozvrhem našich fyzických aktivit. Zatímco některé druhy pohybu a sportů je vhodné přechodně vyřadit, jiné mlže být naopak vhodné do denního režimu nově zahrnout.

Spolu s tím můžeme také ovlivnit skladbu našeho jídelníčku, která je její neméně důležitou součástí. Strava by přitom měla přímo směřovat k tomu, aby naše tělo mělo co možná nejvíce usnadněnu regeneraci postižených svalových skupin.

Což prakticky znamená, že bychom se měli zaměřit zejména na dostatečný příjem bílkovin, který by měl převyšovat jejich běžnou úroveň. Z tohoto hlediska je tak ideální konzumovat více masa, avšak určitě ne ve formě různých pančovaných párků, salámů a podobně.

Kromě zvýšeného příjmu bílkovin je však nezbytné myslet rovněž na příjem dostatečného množství dalších látek, jako jsou zejména vápník, draslík a v neposlední řadě také hořčík. Důležitým zdrojem vápníků jsou přitom samozřejmě a nepříliš překvapivě  mléčné výrobky. V nich je také obsažen draslík, který však lze nalézt také v mase, ale stejně tak například v bramborách nebo banánech. Pokud jde o hořčík, ten je pak ve vydatném množství obsažen zejména v zelenině.

Již jsme si naznačili, že klíčem ke skutečně zahojenému zánětu šlach je omezení zbytečných pohybů zasažené šlachy. Proto je běžnou součástí léčebné praxe užívání pomůcek, které snižují její hybnost. Počítejte tak s tím, že lékař doporučí sáhnout jak po ortéze či obvazu, tak v některých případech třeba i po sádře. Jde zde jednoduše o to, že zánět ve šlaše s omezenou hybností se brzy dostává do stabilizované podoby, která následně stále více ustupuje procesům regenerace.

Účinným doplňkem těchto procedur je v mnoha případech také použití tzv. fototerapie. Takto označujeme léčebný postup, během nějž je oblast zasažená zánětem za přísně kontrolovaných podmínek vystavena světlu o přesně specifikované vlnové délce. Cílem je zde opět nastartovat procesy přirozené regenerace zasažené šlachy, což se děje zejména prostřednictvím usnadnění oběhu krve.

Lékaři ošetřující záněty šlach rovněž někdy předepisují nejrůznější podpůrné přípravky v podobě léčivých mastí či gelů s chladivým účinkem.

O něco striktnější metodou je pak možné odstranění části zanícené šlachy rukou chirurga. I proto se určitě nevyplácí podcenit méně radikální formy léčby.

sponzorovane odkazy