Léčba zánětu spojivek

Zbavit se zánětu spojivek je v některých případech možné i bez toho, abychom museli navštívit lékaře. Určitě to však není pravidlem. Vždy totiž záleží na tom, jakého jsou potíže původu,  a nakolik se zánět rozvinul. Stejně tak bychom v každé situaci měli mít na paměti i to, že přestože se zánět často může projevovat jen velice nenápadně, přenést jej na další osobu je skutečně snadné, a navíc se může rychle rozšířit i do dalších částí těla. Což platí i naopak. Nikdy proto nepodceňujme  význam hygieny!

Samozřejmě je možné, že právě u nás se objeví zánět spojivek jen ve formě mírných obtíží. Tehdy zpravidla postačí pouze pořídit v lékárně vhodné oční kapky, a jejich prostřednictvím se problémů zbavit. Pomoci může například také několik vypláchnutí očí ochlazenou borovou vodou. Dokonce nelze vyloučit ani to, že zánět samovolně ustoupí, aniž bychom vůbec museli cokoliv podniknout.

Celá věc se však často neodehraje tak snadno. Nelze totiž vyloučit, že zánět spojivek brzy začne hnisat, a v takové situaci už se potom bez rady lékaře neobejdeme. O zánětech jako  alergické reakci nemluvě.

Před samotnou návštěvou očního lékaře uděláme nejlépe, pokud se v předstihu pokusíme zrekapitulovat dosavadní postup obtíží. Zde je dobré myslet na to, zda trpíme sennou rýmou či některou z alergií, ať už na cokoliv (tedy i včetně některých léků! Lékaře rovněž určitě bude zajímat, jak od doby, kdy se objevily potíže vypadá naše probuzení: vstáváte s očima slepenýma bůhvíčím? Nevidíte po ránu úplně nejlépe? Stejně tak bychom měli být schopni popsat charakter vlastních obtíží – tedy jestli nás oči více řežou či pálí, nebo naopak. Případně jestli je celé oko bolestivé.

Teprve poté může lékař přistoupit k vyšetření. Zde obvykle oči prohlédne s ohledem na to, jakým způsobem se změnilo obvyklé prokrvení spojivky, a jak je na tom pacient s produkcí slz. Prostřednictvím speciálního očního mikroskopu zjistí podrobný rozsah problémů. V této fázi lze rovněž spolehlivě říci, zda skutečně máme co dělat se zánětem spojivek, a nikoliv s jiným patologickým jevem či prostým mechanickým poškozením.

Neméně důležitou součástí celé procedury je také vyšetření množství produkovaných slz. K tomuto účelu lze využít tzv. Schirmerova testu. Ten probíhá tak, že založíme proužky z speciálního dostatečně savého papíru přímo do spojivkového vaku. Za pomoci stupnice pak jednoduše zjistí, o kolik se vychýlilo od běžného stavu. Větší problém nepředstavuje ani analýza složení slz, či úrovně „vysychání“ očí.

Teprve poté lze stanovit nejvhodnější způsob léčby. Ta se samozřejmě vždy bude lišit v závislosti na tom, čím jsou obtíže způsobeny. Obecně zde platí, že záněty ryze virového původu lze léčit pouze eliminací jejich projevů. Samotnou příčinu dnes jednoduše odstranit nelze. Skrze speciální kapky rovněž můžeme výrazně snížit riziko dalšího šíření zánětu. Podobně postupujeme i u bakteriálních zánětů spojivek. Postihne-li akutní zánět alergiky, je oproti tomu třeba začít s podáváním tzv. antihistamik. Pokud však nemocný trpí zánětem suchým, lze obtíže odstranit použitím umělých slz.

sponzorovane odkazy