Nemoci nemytých rukou – žloutenka, toxoplazmóza, psitakóza, listerióza

Rodiče i prarodiče často nabádají své děti, aby si před každým jídlem, vždy když se vrátí domů apod., myli ruce. Jenže ne každému tento zvyk zůstal do dospělosti a také ne každý k tomu byl veden. Přitom jsou čisté ruce jeden z hlavních a velice důležitých prvků nejen osobní hygieny, ale i celkového zdraví. Je škoda, že mikroskopické části, jež jsou původci nemocí, nejsou vidět. To by mnoho lidí donutilo si mýt ruce každou dobrou chvilku.

Už jen při představě, na kolik různých věcí saháme, například pokud jezdíme hromadnou dopravou, do práce jezdíme výtahem, nejsme jediní, kdo mačká tlačítka, také kliky u dveří, jsou známými nosiči bacilů. Málo kdo si také uvědomí, že jsou to i mince, nákupní vozíky a košíky, pistole u čerpacích stanic a mnoho dalšího.

Všechna popsaná místa s sebou nesou také řadu bacilů a původců někdy běžných, jindy i vážných onemocnění. Přitom stačí poměrně málo – běžně si mýt ruce.

Žloutenka – hepatitida

Choroba veřejně známá, jako nemoc špinavých rukou, žloutenka, oficiálně známá jako hepatitida skupiny A. U nás se naštěstí, v posledních letech jejích výrazně omezil, ale vliv cestování do vzdálených koutů světe, exotických zemí apod. tato čísla poněkud zvedl. Je to nemoc, která napadá naše játra, tedy orgán důležitý pro očistu organismu. Jedná se o infekční onemocnění, a projevuje se zežloutnutím očního bělma, i kůže. To však není nic v porovnání s prací jater. Proto je nutné si ruce běžně mýt, používat mýdlo a pokud možno, nosit s sebou navlhčené ubrousky. Jako prevence úspěšně zabírá i očkování.

Toxoplazmóza

Patří do skupin nemocí označených jako antropozoonózy, což je soubor chorob, přenosné na člověka. Toxoplazmóza je nejčastější z nich. Nákazu způsobuje parazit, jehož nositelem je kočka domácí. Nemoc nezískáte hlazením kočky, ale při kontaktu s jejími výkaly, slinami apod. nemoc se dá vyléčit běžnými způsoby, jako podáním antibiotik, ale vážné následky může znamenat pro lidský plod. Pokud těhotná žena onemocní toxoplazmózou, je vážně dítě ohroženo a snadno dochází k degenerativnímu poškození mozku.

Psitakóza

Její méně častý výskyt je především díky netradičnímu chovu ptactva. Psi a kočky jsou v našich domácnostech přece jen mnohem častější, než malý i velcí papoušci, kteří jsou právě nositeli této nemoci. K nákaze dochází nejen dotykem, ale dokonce i vdechnutím kontaminovaného prachu z peří. Prevencí je pravidelná návštěva u veterináře a jím doporučená léčba.

Listerióza

Nedostatečná hygiena v kuchyni a nedodržení všech předepsaných nařízení, vede k infekčnímu onemocnění, projevující se průjmy, nevolností, horečkou aj., je způsobena nejen nedostatečně tepelně zpracovaným kuřecím masem, ale také použitím stejného nádobí. Například krájením masa a poté na stejném prkýnku krájením chlebu.

Nemocí je samozřejmě celá řada, není ani tak důležité je všechny znát, jak vědět, že musím dbát na vlastní a osobní hygienu.

sponzorovane odkazy