Žloutenka

Nemoc špinavých rukou, nemoc narkomanů a homosexuálů, nemoc cestovatelů – tak se v dnešní době hovoří o onemocnění zvaném žloutenka.

Žloutenka je infekční onemocnění projevující se zežloutnutím kůže, očního bělma, sliznic a ostatních tkání díky vyššího množství žlučového barviva bilirubinu v krvi.

Žloutenka se velmi často nesprávně označuje jako synonymum slova hepatitida. Není to však pravda. Žloutenka je pouze příznakem hepatitidy, stejně jako jiných onemocnění, např. žluté zimnice nebo malárie.

Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka se vyskytuje zhruba u poloviny dětí v průběhu třetího až čtvrtého dne života. Je způsobena rozpadem červených krvinek, ze kterých se uvolňuje krevní barvivo hemoglobin. Dítě má totiž po porodu přebytek krvinek a v krvi se tak nachází velké množství rozpadových látek, a tak se část z nich ukládá v kůži, kde způsobí její zbarvení do žluta.

Novorozenecká žloutenka většinou v průběhu několika dní sama odezní. Zabránit jejímu vzniku lze především častým kojením. Tím se totiž z těla kojence přebytečný bilirubin vylučuje. Novorozenecká žloutenka se obvykle vyskytuje v souvislosti s poporodní infekcí nebo nízkou porodní váhou.

Příčiny vzniku

Virus žloutenky typu A se nejčastěji přenáší pomocí špinavých rukou. Virus žloutenky typu B a C se přenáší tělesnými tekutinami (krví, spermatem, poševním sekretem, slinami). Nejčastější příčinou nákazy je nechráněný pohlavní styk, nitrožilní aplikace drog, poranění o injekční jehly nebo drobnými oděrkami, piercing, tetování, ale také zapůjčení zubního kartáčku nebo depilátoru od nakaženého člověka.

Inkubační doba onemocnění je 4 týdny až 6 měsíců. Po vniknutí do těla viry napadnou játra, ve kterých dochází k jejich množení a následnému zánětu jaterní tkáně. Ten může být buď přechodný (akutní) nebo dlouhodobý (chronický). Chronický zánět jater vyvolává viry hepatitidy B a C.

Příznaky

Příznaky žloutenky typu A jsou podobné příznakům chřipky. Objevuje se:

–       únava, slabost, ztráta fyzické kondice

–       teploty

–       bolesti zad, břicha, svalů

–       zvracení

–       nechutenství

–       bezdůvodný úbytek váhy

–       zežloutnutí kůže a očního bělma (nemusí se vyskytnout vždy)

Mnohdy se u člověka nakaženého žloutenkou typu A vůbec žádné příznaky neobjeví.

Příznaky žloutenky typu B jsou taktéž podobné příznakům chřipce:

–       únava, slabost

–       nevolnost

–       tmavá moč

–       zežloutnutí kůže a očního bělma

Mnohdy se u člověka nakaženého žloutenkou typu A vůbec žádné příznaky neobjeví.

Příznaky žloutenky typu C:

–       únava

–       nechutenství

–       trávicí obtíže

–       svědění kůže

–       pocit napětí v oblasti jater (v pravém podžebří)

Léčba

Léčba žloutenky je velmi zdlouhavá a psychicky náročná. Pacient je hospitalizován v izolaci po dobu několika týdnů až měsíců. Podstupuje opakované odběry krve, dodržuje dietní režim a omezení fyzické aktivity.

Pacienty se žloutenkou typu B a C se ne vždy podaří vyléčit. Nemoc u nich může probíhat v tzv. chronické formě. Jsou tak neustále zdrojem nákazy pro své blízké okolí.

Prevence

Jedinou účinnou prevencí proti žloutence je očkování. V současné době existuje kombinovaná očkovací látka proti žloutence typu A i B. Očkování probíhá ve třech etapách. Druhá dávka se aplikuje měsíc po té první. Třetí dávka se aplikuje pět měsíců po té druhé. Cena očkování se pohybuje mezi 1 000 – 1 500 korunami.

Komplikace

Především u hepatitidy typu B a C hrozí pacientům závažná rizika, jako je vznik jaterní cirhózy (tvrdnutí jater) nebo rakoviny jater.

sponzorovane odkazy